«Ճարտարապետության շաբաթ» միջազգային փառատոնն առաջին անգամ կանցկացվի Երևանում
Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում արդեն 10 տարի տեղի է ունենում «Ճարտարապետության շաբաթ» ճարտարապետության և քաղաքաշինության ամենամյա միջազգային փառատոնը: Այն ներկայացնում է ժամանակակից աշխարհի ճարտարապետության, քաղաքաշինության, լանդշաֆտի, քաղաքի վերածնման ու զարգացման օրինակներով ամենավառ նախագծերը: Փառատոնը ներառում է դասախոսություններ, մասնագիտական գիտաժողով, քաղաքային զբոսանքներ, կինոդիտումներ և այլ միջոցառումներ: Գլխավոր նպատակն է ստեղծել հարթակ ճարտարապետների և հասարակության միջև, ներկայացնել ճարտարապետությունը որպես միավորող տարր տարբեր երկրների և մշակույթների միջև:
Հայաստանը մասնակցում է փառատոնին 2013 թվականից: Հայաստանի համար ստեղծված արտոնյալ պայմաններին համապատասխան՝ հայկական տաղավարը ներկայացնողներն ընտրվում են մրցութային կարգով: Հայաստանը ներկայացրել են «Ուրբանլաբ Երևանե, «Ստորակետ», «Արխկոպ», «Արվեստ», «Ուրբան Յունիթ», «Թիմ Ֆլինն» և «Էյ ընդ էլ» ճարտարապետական արվեստանոցները:
Այս տարվա հոկտեմբերի 2-8-ին «Ճարտարապետության շաբաթ» միջազգային փառատոնն առաջին անգամ տեղի կունենա Երևանում, թեման է «Ստեղծելով պատմություն»:
Փառատոնի տնօրեն Տաթևիկ Զաքարյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ ներկայացված կլինեն մի շարք նախագծեր և մանրակերտեր աշխարհի տարբեր երկրներից: Հատուկ հրավիրված ճարտարապետները կկարդան դասախոսություններ: Ներկայացվելու է Իլա Բեկա և Լուի Լեմոնյեի «Ապրող Ճարտարապետություններ» (Ila BՍka and Louise Lemoine - Living Architectures) շարքի ֆիլմերը, որոնք Հայաստանում դեռ չեն ցուցադրվել:
Տ. Զաքարյանի ներկայացմամբ, Պրահայում փառատոնը մի քանի բաժիններից է կազմված, որոնք անցկացվում են տարբեր երկրներում:
«Կոնցեպտուալ բաժինը միշտ անցկացվել է Պրահայում, բայց այս տարի այն առաջին անգամ անցկացվելու է Հայաստանում: Իհարկե, այն մասշտաբի չի կարող լինել, ինչ Պրահայում, բայց մենք էլ ենք այդ ճանապարհին»,- նշեց նա:
Տ. Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ Պրահայում փառատոնի ընթացքում ներկայացվելու է միայն բարոկկո ոճը:
«Մեր՝ «Ճարտարապետական շաբաթ» կազմակերպությունն այս տարի պայմանագիր կնքեց փառատոնի հետ, որ փառատոնի կոնցեպտուալ մասն անցկացվի Հայաստանում, քանի որ այնտեղ կազմակերպվող ցուցադրությանը մենք չէինք կարող մասնակցել, բարոկկո ժամանակաշրջանի ճարտարապետություն մենք ուղղակիորեն չունենք: Այդ պատճառով որոշվեց միջազգային մասն անցկացնել Հայաստանում»,- ասաց փառատոնի տնօրեն Տ. Զաքարյանը՝ մանրամասնելով, թե ինչու որոշում կայացվեց փառատոնի միջազգային մասն անցկացնել Հայաստանում:

Architecture Week is an international festival of architecture and urbanism, taking place annually in the city of Prague, Czech Republic. It presents a selection of the most outstanding projects of contemporary world architecture, urban planning, landscape, urban regeneration and development.
The festival also holds lectures, a professional conference, city walks, film screenings and many other events. The main purpose of the festival is to create a platform between the architects and the society, to introduce an architecture as a bridge between different countries and cultures, provoking a debate between architecture and its creators.
Armenia participates in the festival since 2013. As there are special conditions for Armenia, the representatives of Armenian pavilion are being selected through competition. Our country was represented by “UrbanLab Yerevan”, “Storaket”, “Archcoop”, “Urban Unit”, “Team Flyn” and “A&L” architectural studios.
An international festival of Architecture Week will take place in Yerevan, Armenia for the first time in October 2-8, 2017.
In an interview with Panorama.am, Director of the festival Tatevik Zakaryan informed that a number of projects and models will be presented at the festival from different countries, with lectures to be delivered by the architects specially invited from abroad.
Living Architectures film series by Ila Bêka and Louise Lemoine will be screened in Armenia for the first time as part of the event.
Ms. Zakaryan noted that the Prague festival features several sections, which are held in different countries.
“The conceptual section has always been held in Prague, but this year it will take place in Armenia for the first time. Naturally the scale is not the same as the one of the Prague festival, be we have embarked on that path,” she noted.
She said that the Prague festival this year only focuses on the Baroque style.
“The Armenian organization of Architecture Week this year concluded a contract with the festival organizers to hold its conceptual part in Armenia, since our country could not take part in the Prague exhibition due to the lack of architectural models of the Baroque era. Thus, it was decided to hold the international part in Armenia,” she detailed.