Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ այս տարի կանցկացվի բասկետբոլի պատանիների Հայաստանի կանոնավոր առաջնություն: Սեպտեմբերի 30-ից պատանի բասկետբոլիստներն ամեն շաբաթ կպայքարեն չեմպիոնի կոչման համար: Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրել է, որ առաջնությանը հայտավորված է 12 թիմ, որից հինգը մարզերից ու Արցախից են, մյուսները՝ Երևանից:
«Այս տարին շատ կարևոր է, քանի որ նման մասշտաբների առաջնություններ անցկացնելու մեր առաջին փորձն է: Մեր գլխավոր նպատակը հայկական բասկետբոլի բարձրացումն է, իսկ առանց կանոնավոր խաղերի դա անհնար է: Առաջնության շնորհիվ տղաները կայուն խաղային պրակտիկա կունենան:
Առավել աչքի ընկած խաղացողները կհամալրեն Մ 16 տարեկանների հավաքականի կազմը: Դեռ շատ աշխատանքներ ունենք անելու: Ի տարբերություն մեծահասակների, պատանեկան առաջնության դեպքում մարզադահլիճների հարցն ավելի լուրջ է: Մի քանի ակումբներ չունեն մարզադահլիճներ կամ այն վարձակալելու հնարավորություն: Փորձում ենք թիմերին օգնել այդ հարցում:
Մարզերում վիճակն այնքան էլ վատ չէ: Գյումրիի հետ կապված մի քանի օրից հետաքրքիր զարգացումներ են սպասվում, որի մասին կտեղեկացնենք»,- ասել է Նազարյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որտեղ ֆեդերացիան թիմերից անդամավճար չի վերցնում, հակառակը՝ ինքն է ֆինանսապես օգնում:
«Կանոնավոր առաջնություն անցկացնելու համար ֆինանսական միջոցներ են պահանջվում: Այժմ մեզ աջակցում է ամերիկահայ բարերար, մնացած ծախսերը հոգում է բասկետբոլի ֆեդերացիան: Մի շարք այլ երկրներում պատանեկան թիմերը տալիս են անդամավճար, որի միջոցով էլ կազմակերպում են առաջնությունը: Հաշվի առնելով մեր ակումբների և մարզադպրոցների ֆինանսական վիճակը՝ մենք ինքներս ենք հոգում առաջնության ծախսերը, այդ բեռից ազատելով մասնակից թիմերին:
Ցանկանում ենք նաև կանանց առաջնություններ անցկացնել: Հաջորդ տարվա համար նոր ծրագրեր ունենք: ՖԻԲԱ-ից աջակցություն կստանանք պատանեկան առաջնությունների անցկացման համար»,- ասել է նա:
Արթուր Նազարյանը նշել է, որ այս տարի անցկացվելու է նաեւ Մ 12 տարեկան տղաների Հայաստանի առաջնություն, սակայն ոչ կանոնավոր կերպով:

«Этот год очень важен, впервые проводится чемпионат такого масштаба»: в Армении стартует первенство по баскетболу
Впервые в истории независимой Армении в этом году пройдет регулярный чемпионат страны по баскетболу среди юношей. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
С 30 сентября юные баскетболисты каждую неделю будут бороться за чемпионское звание.
Генеральный секретарь федерации Артур Назарян сообщил, что в первенстве заявлены 12 команд, пять из которых представляют Арцах и области РА, остальные – Ереван.
«Этот год очень важен, поскольку мы впервые пробуем проводить чемпионаты такого масштаба. Наша главная цель – развитие армянского баскетбола, что невозможно без регулярных матчей. Благодаря чемпионату у ребят будет регулярная игровая практика. Особо отличившиеся игроки пополнят состав сборной до 16 лет. Предстоит еще очень много работы. В отличие от взрослых в случае с юношеским первенством проблема спортзалов стоит более серьезно. Несколько клубов не имеют спортзалов или возможности арендовать их. Пытаемся помочь командам в этом вопросе.
В областях ситуация не так уж плоха. Из Гюмри через несколько дней ожидаются интересные новости, о которых мы сообщим», – сказал Назарян.
По словам генерального секретаря федерации, Армения – одна из тех редких стран, где федерация не берет с клубов членские взносы, а, наоборот, сама оказывает финансовую помощь.
«Хотим также провести женское первенство. Есть новые программы на следующий год. Получим помощь от ФИБА для проведения юношеских чемпионатов», – рассказал он.
Артур Назарян отметил, что в этом году состоится чемпионат Армении среди мальчиков до 12 лет, но не в регулярном формате.