Ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա կարող է բացասական հետևանքներ թողել: Դրանցից առավել տարածված է մելանոմա հիվանդությունը՝ մաշկի չարորակ նորագոյացություն:
«Մաշկի նորագոյացությունների մեջ այն ցածր տոկոս է կազմում, սակայն մահացության ցուցանիշով ռիսկային է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի Շրջակա միջավայրի հիգիենայի բաժնի պետ Ռուբեն Գրիգորյանը:
Վկայակոչելով առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալները, Ռ. Գևորգյանն ասաց, որ տարեկան աշխահում այդ հիվանդության 200 հազար նոր դեպք է գրանցվում: Հիվանդների 32 տոկոսը մահանում են:
«Հայաստանում պաշտոնական տվյալներով 2016-ի դրությամբ մելանոմայով 502 հիվանդ կա»,-նշեց մասնագետը:
Նա բացատրում է, որ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից խուսափելը չի նշանակում ընդհանրապես արևի տակ չմնալ: Դա էլ կարող է բերել Դ վիտամինի պակասին, որի հետևանքով առաջանում է ռախիտ հիվանդությունը:

Эксперт представил статистику смертельно опасного заболевания меланома в Армении: рак кожи диагностирован у 502 пациентов
Согласно официальным данным, по состоянию на 2016 год в Армении зарегистрировано 502 пациента с диагнозом меланома (рак кожи). Об этом заявил сегодня на пресс-конференции начальник департамента гигиены окружающей среды Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА Рубен Григорян.
Он напомнил, что воздействие ультрафиолетовых лучей на организм человека зачастую приводит к негативным последствиям, и наиболее распространенной формой является именно меланома, у которой самые высокие риски по показателю смертности среди других опухолевых заболеваний кожи.
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), отметил эксперт, в год регистрируется порядка 200 тыс. новых случаев данного заболевания, причем 32% больных умирают.
Специалист отметил, что избегать прямого воздействия солнечных лучей не означает абсолютно отказываться от пребывания на солнце, поскольку это может привести к дефициту витамина D, а это чревато риском развития рахита.