Երկար տարիներ անլուծելի թվացող խնդիրը շուտով կլուծվի և քարվաճառցիները կօգտագործեն Արցախի բարձրադիր սարերից հոսող քաղցրահամ ջուր: Արցախի քաղաքաշինության նախարարությունից հայտնում են, որ Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքում ջրամատակարարման համակարգի կառուցման աշխատանքները սկսվել են 2016 թվականից:
Ավարտվել է արտաքին ջրագծի կառուցումը, շուրջ 14 կմ խողովակաշարի անցկացումը, դիտահորերի մոնտաժման աշխատանքները: 2016 թվականին Շահումյանի Ծար համայնքի լեռնային գոտում կառուցվել է 3 ակունք, որտեղ հոսող աղբյուրներից հավաքվում և ֆիլտրացվում են ջրերը:
Այս պահին կատարվում է նորակառույց ջրամատակարարման համակարգի փորձարկումը, որից հետո Քարվաճառը կունենա ինչպես խմելու, այնպես էլ ոռոգման շուրջօրյա մաքուր ջուր:

В арцахском Карвачаре завершаются работы по сооружению системы водоснабжения
В административном центре Шаумяновского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) – городе Карвачар  – подходят к завершению работы по сооружению системы водоснабжения.
Как сообщают из министерства градостроительства республики, строительные работы начались в 2016 году.
В частности, в 2016 году в верхней зоне  Карвачара было построено 3 бассейна, где собирается и фильтруется вода из родников.
В настоящее время проводится испытание новой системы, после чего  в Карвачаре будет обеспечена круглосуточная подача питьевой и оросительной  воды.