Երկար տարիներ անլուծելի թվացող խնդիրը շուտով կլուծվի և քարվաճառցիները կօգտագործեն Արցախի բարձրադիր սարերից հոսող քաղցրահամ ջուր: Արցախի քաղաքաշինության նախարարությունից հայտնում են, որ Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքում ջրամատակարարման համակարգի կառուցման աշխատանքները սկսվել են 2016 թվականից:
Ավարտվել է արտաքին ջրագծի կառուցումը, շուրջ 14 կմ խողովակաշարի անցկացումը, դիտահորերի մոնտաժման աշխատանքները: 2016 թվականին Շահումյանի Ծար համայնքի լեռնային գոտում կառուցվել է 3 ակունք, որտեղ հոսող աղբյուրներից հավաքվում և ֆիլտրացվում են ջրերը:
Այս պահին կատարվում է նորակառույց ջրամատակարարման համակարգի փորձարկումը, որից հետո Քարվաճառը կունենա ինչպես խմելու, այնպես էլ ոռոգման շուրջօրյա մաքուր ջուր:

The inhabitants of Karvachar town situated in Shahumyan region of Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) will soon be able to use fresh drinking water flowing from the mountains of the country, the Ministry of Urban Development of Artsakh reports.
The construction works of the water supply system in Karvachar began in 2016. The construction of the external distribution network, as well as the 14-km-long pipeline and the manholes are already completed. In 2016, three ponds were built in the upper zone of Karvachar.
Currently, the newly built water supply system is being tested, after which Karvachar will be provided both with fresh drinking and irrigation water supply around the clock.
The construction works are coordinated by Capital Construction Department of the Ministry of Urban Development.