ՀՀ Անկախության տոնի առթիվ, երաժշտարվեստի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա նվիրումի, ինչպես նաև հայկական մշակույթն աշխարհում արժանավայել ներկայացնելու համար դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանն այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից պարգևատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով:
Աշխարհի տարբեր երկրներում 21 մրցանակի արժանացած դուդուկահարը լրագրողների հետ զրույցում ասաց. «Ինձ համար միշտ էլ ավելի կարևոր ու գնահատելի է Հայաստանում ստացած պարգևներս։ Շնորհավորում եմ բոլորիս անկախության տոնը, անկախությունն ամենալավ բանն է։ Ամենակարևորը թող խաղաղություն լինի, կյանքներդ երկար լինի»։
Երաժշտարվեստի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար կոմպոզիտոր Մարտին Վարդազարյանը ևս պարգևատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով:
«Սա լավ ստեղծագործական խթան է, սա վերաբերմունք է ոչ միայն անձին, այլ բնագավառին, որտեղ որ աշխատում ես, ստեղծագործում ես»,- ասաց կոմպոզիտորը։
Նշենք, որ այսօր նախագահի հրամանագրերով Պատվո շքանշանով պարգևատրվեց կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով՝ Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանը, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով՝ դերասան Ռաֆայել Քոթանջյանը։

Известный армянский музыкант Дживан Гаспарян: Независимость – высшая ценность
Указом президента Армении Сержа Саргсяна сегодня, 21 сентября, по случаю 26-ой годовщины независимости Республики Армения, армянский музыкант, мастер игры на дудуке Дживан Гаспарян за весомый вклад в дело развития музыкального искусства, достойное представление армянской музыки в мире награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» I степени.
В беседе с журналистами всемирно известный музыкант, обладатель свыше 20 престижных музыкальных наград в различных странах мира Дж. Гаспарян отметил: «Для меня всегда было особенно важно и ценно получать награды именно в Армении».
«Поздравляю всех нас с Днем независимости, независимость – высшая ценность. Самое главное, чтобы был мир во всем мире», – отметил он.
Отмечается, что композитор Мартин Вартазарян также награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» I степени за значительный вклад в музыкальную сферу.
«Это хороший творческий импульс, это отношение не только к человеку, личности, но и к той сфере, в которой работаешь и творишь», – подчеркнул он.
Отметим, указами президента Армении Сержа Саргсяна в связи с 26-й годовщиной независимости Республики Армения за заслуги в сферах науки, образования, здравоохранения, экономики, искусства, культуры и спорта, плодотворную работу, значительный вклад в дело углубления и расширения связей Родина - Диаспора группа деятелей, представителей вооружённых сил и правоохранительных органов награждены высшими наградами Республики Армения – орденами и медалями, присвоены почётные звания.