«Երևան Օփեն». 2-րդ տուրից հետո 27 շախմատիստ գլխավորում է աղյուսակը
Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում կայացավ «Երևան Օփեն» միջազգային մրցաշարի 2-րդ տուրը: Մրցաշարի առաջին դասակարգված շախմատիստ, գրոսմայստեր Հրանտ Մելքումյանը սպիտակներով չկարողացավ առավելության հասնել Հայկ Վարդանյանի նկատմամբ:
Մրցաշարի պաշտոնական էջի հաղորդմամբ, մրցակիցների դիմադրությունը չկարողացան կոտրել նաև գրոսմայստերներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Իվան Ռոզումը, Սամվել Տեր-Սահակյանը և Հովհաննես Գաբուզյանը: Տուրի գլխավոր անակնկալն էր Սիրանուշ Ղուկասյանի հաղթանակը միջազգային վարպետ Արամ Հակոբյանի նկատմամբ:
Մրցաշարի ֆավորիտներից 2-րդ հաղթանակները գրանցեցին Վլադիմիր Օնիշչուկը, Տիգրան Լ. Պետրոսյանը, Զավեն Անդրիասյանը, Արման Փաշիկյանը, Ալեքսեյ Ալեքսանդրովը, Արտաշես Մինասյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը: 2-րդ հաղթանակը տոնեց նաև Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ Լիլիթ Մկրտչյանը: Կանանց հավաքականի անդամներից Մարիա Կուրսովան ոչ-ոքի խաղաց գրոսմայստեր Տիգրան Քոթանջյանի հետ, իսկ Մարիա Գևորգյանը պարտվեց գրոսմայստեր Օլեգ Կորնեևին:
Մեկնարկային տուրի ցավալի պարտությունից հետո առաջին հաղթանակը տոնեց Մանուէլ Պետրոսյանը:
2-րդ տուրից հետո 27 շախմատիստ վաստակել են 2-ական միավոր և գլխավորում են աղյուսակը: 21 շախմատիստ առաջատարներից հետ են մնում կեսական միավորով:
«Երևան Օփեն»-ին մասնակցում են 13 երկրների 150 շախմատիստն, այդ թվում` 25 գրոսմայստեր և 30 միջազգային ու ՖԻԴԵ-ի վարպետներ: Մրցաշարն անցկացվում է 2-րդ անգամ:

Yerevan Open: 27 players lead the table with 100% score after Round 2
Round 2 of Yerevan Open international chess tournament took place on Wednesday at Chess Academy of Armenia. As official website of the tournament reported, the top seed of the tournament GM Melkumyan Hrant, playing white, did not manage to win his game against Vardanyan Hayk. GMs Hovhannisyan Robert, Rozum Ivan, Ter-Sahakyan Samvel, Gabuzyan Hovhannes also could not outplay their opponents. The biggest upset of the round was victory of WIM Ghukasyan Siranush toward IM Hakobyan Aram. Heavy favorites of the tournament – Onischuk Vladimir, Petrosian Tigran L., Andriasian Zaven, Pashikian Arman, Aleksandrov Aleksej, Minasian Artashes and Martirosyan Haik M. celebrated their second victories.
Member of Armenian women national team IM Mkrtchyan Lilit took second victory and is among 27 leaders of the tournament. Member of women national team WGM Kursova Maria made a draw against GM Kotanjian Tigran. The other member WIM Gevorgyan Maria lost to GM Korneev Oleg. After first round’s defeat IM Petrosyan Manuel won his first game.
After second round 27 players are leading the table with 100% score. 21 chess players are behind the leaders with a half point, the source said.