2018-ի ապրիլից հետո ՀՀ նախագահի մի քանի թեկնածուների անուններ են շրջանառվում: Այս ընթացքում գրվել է ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի, ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի, նույնիսկ Արթուր Բաղդասարյանի անունը: Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Մամուլում վերջերս լուրեր եղան, որ ընտրությունը կանգնել է Արկադի Ղուկասյանի վրա, որի հետ Սերժ Սարգսյանը ջերմ հարաբերություններ ունի: Երեկ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անկախության տոնին նվիրված պաշտոնական միջոցառմանը ներկա էր նաեւ Արկադի Ղուկասյանը: Վերջնս կանգնած էր առաջին շարքում Բակո Սահակյանի եւ Կարեն Կարապետյանի մեջտեղում: Նույն շարքում էին նաեւ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, երկու կաթողիկոսները, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ Վարչապետը ՊՆ նախարարը:
Իր ելույթը Սերժ Սարգսյանը սկսեց այսպես. Արցախի Հանրապետության նախագահ, պարո՛ն Բակո Սահակյան, Ձե՛րդ Սրբություն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս և Ծայրագույն Պատրիարք Գարեգին Երկրորդ, Ձե՛րդ Սրբություն Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջին, Արցախի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ, պարո՛ն Արկադի Ղուկասյան, Հարգարժա՛ն հյուրեր, սիրելի՛ հայենակիցներ: Արկադի Ղուկասյանին առաջին անգամ էր նման պատիվ մատուցվում, թեեւ նա լինելով Արցախի պաշտոնաթող նախագահ նախկինում էլ բազմաթիվ միջոցառումների է մասնակցել:
Սերժ Սարգսյանի սույն ժեստը կարող է ուղիղ կապ ունենալ 2018-ից հետո ՀՀ նախագահի պաշտոնում Արկադի Ղուկասյանին տեսնելու նրա ցանկության հետ: Հիշեցնենք, նոր Սահմանադրությամբ ՀՀ նախագահին ընտրելու է ըտրիչների ժողովը, որ կազմված է ԱԺ պատգամավորներից եւ պատգամավորների թվին հավասար ՏԻՄ ներկայացուցիչներից: Այսինքն` եթե Սարգսյանը որոշի, որ ՀՀ հաջորդ նախագահը պետք է լինի Արցախի նախորդ նախագահը, իշխող ՀՀԿ-ն այդ որոշումը կյանքի կկոչի»:

«Айкакан жаманак»: Аркадий Гукасян – самый вероятный кандидат на пост президента Армении
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что в качестве претендентов на пост президента Армении после апреля 2018 года муссируются имена несколько кандидатов. Как отмечает издание, за это время назывались имена председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна, экс-президента НКР Аркадия Гукасяна, даже Артура Багдасаряна.
«Недавно в пресс появились сведения о том, что выбор остановился на кандидатуре Аркадия Гукасяна, с которым Серж Саргсян находится в теплых отношениях. Вчера на посвященном Дню независимости официальном мероприятии в административном комплексе Минобороны Армении присутствовал также Аркадий Гукасян. Он стоял в первом ряду, между Бако Саакяном и Кареном Карапетяном. В этом же ряду находились также глава Конституционного суда Гагик Арутюнян, спикер парламента Ара Баблоян, два католикоса, президент НКР Бако Саакян, премьер-министр Армении и министр обороны.
Свое выступление Серж Саргсяна начал так: «Президент Республики Арцах, господин Бако Саакян! Ваше Святейшество, Католикос Всех Армян и Верховный Патриарх Гарегин II!, Ваше Святейшество, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I!, Бывший Президент Республики Арцах, господин Аркадий Гукасян! Досточтимые гости! Дорогие соотечественники!». Подобная честь впервые оказывается Аркадию Гукасяну, хотя и он, находясь на посту президента НКР, неоднократно участвовал в прошлом в различных мероприятиях.
Подобный жест Сержа Саргсяна может иметь прямую связь с его желанием видеть Аркадия Гукасяна на посту президента Армении после 2018 года. Напомним, что согласно новой Конституции РА, президента будет избирать совет выборщиков, который состоит из депутатов Национального собрания и равного количеству депутатов представителей органов местного самоуправления. То есть, если Серж Саргсян решит, что следующим президентом Армении должен стать предыдущий президент Арцаха, правящая Республиканская партия претворит в жизнь это решение», - пишет газета.