Հայկական կողմն  ընդդեմ Ադրբեջանի 359 գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ. «Փաստ»
2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավաբան–իրավապաշտպանների խումբը 359 գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Իրավաբան–իրավապաշտպանների խմբի անդամ Արա Ղազարյանից  «Փաստ»-ը հետաքրքրվել է՝ ի՞նչ ընթացքի մեջ են գանգատները:
«23 գանգատի դատաքննությունը սկսված է: ՄԻԵԴ–ը նշված գանգատների գործով սկսել է վարույթ իրականացնել»,-թերթի հետ զրույցում ասել է Ղազարյանը:
Թերթի փոխանցմամբ՝ առանձնացված 23 գործերի մեջ են մտնում Թալիշի ծերունիների, ԼՂՀ ՊԲ սպանված զինվորների դիակների անարգանքի և երեք զինվորների գլխատումների գործերը: ՄԻԵԴ ներկայացված բոլոր գանգատները 2016 թ. ապրիլի 2–5-ը ղարաբաղա–ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ քաղաքացիական բնակչության և զինծառայողների իրավունքների խախտումների առնչությամբ են:

«Паст»: Армянская сторона подала в ЕСПЧ 359 исков против Азербайджана
Созданная после апрельской войны 2016 года группа юристов-правозащитников представляла в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 359 исков против Азербайджана, пишет газета «Паст».
Корреспондент издания поинтересовался у члена группы правозащитников Ара Казаряна, на каком этапе находятся эти иски.
«23 дела уже находятся на этапе рассмотрения. ЕСПЧ начал производство по указанным искам», - сказал Казарян.
Как отмечает издание, в выделенные 23 дела входят – дела о жестоко убитых и изувеченных в селе Талыш пожилых членах семьи Халапян, глумлении над телами убитых военнослужащих Армии обороны НКР и обезглавленных трех военнослужащих. Все поданные в ЕСПЧ иски касаются нарушений прав военнослужащих и мирных жителей НКР со стороны азербайджанских вооруженных сил в дни боевых действий, начатых Азербайджаном 2-го апреля 2016 года на карабахско-азербайжанской границе.