«Արտաշար գյուղում ի վերջո հաղթեց փողը, ոչ թե դպրոցը». Բախշյան
«Այսօրվա ասուլիսն ուզում ես սկսել հանրապետության նախագահին դիմելով՝ Արմավիրի մարզպետը մեր երկրի թագավորներից մեկն է, ով ոչ վարչապետ, ոչ նախարար, փոխվարչապետ, կարծես ոչ մեկին չի լսում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ելք» դաշինքից ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանը՝ ներկայացնելով Արմավիրի մարզի Արտաշար գյուղի դպրոցի տնօրեն նշանակման հետ կապված որոշումը:
Նա մանրամասնեց, որ այս դպրոցի տնօրենի նշանակման հետ կապված պատմությունը սկսվում է նախորդ տարվա նոյեմբերից. «Դպրոցի տնօրենի հավաստագրման հնգամյա ժամկետն ավարտելուց հետո տնօրենի նոր ընտրություն պիտի լիներ: Այդ ընտրությունը նոյեմբերից այսօր այդպես էլ չկայացավ և ակնհայտ էր մարզպետի ճնշող ձեռքն այդ գործընթացի վրա: Տնօրենի պաշտոնի հավակնորդներն էին  դպրոցի նախկին տնօրեն, լեզվի ու գրականության ուսուցչուհին և Մեծամոր քաղաքից եկած ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը: Կարող եմ ենթադրել, որ ընտրության որոշման վրա ազդեցություն է ունեցել կաշառքը: Մարզպետն այնպես արեց, որ մրցույթը չկայանա, մինչ այս տարվա սեպտեմբերի 4-ը, որից մի քանի անգամ բարձրաձայնելուց հետո ես ստանում եմ Կրթության և գիտության նախարարության աշխատակազմի նամակն այն մասին, որ երկու հավակնորդների գործերն ուղարկվել է փոխվարչապետին: Ուզում եմ հարցս տալ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանին, ինչ չափորոշիչներով նայեց հավակնորդներին, որ հինգ աշխատանքային օրվա փոխարեն  11 աշխատանքային օր հետո որպես  դպրոցի տնօրենի թեկնածու ներկայացրեց ֆիզկուլտուրային ուսուցչին՝ այսինքն մարզպետի մարդուն»:
Բախշյանը համոզված է, որ այս ամբողջ ընթացքում արմավիրի մարզպետն ամեն ինչ արել է, որ իր ուզած մարդուն նշանակի Արտաշարի դպրոցի տնօրեն:
«Իրավունք ունեմ երթադրելու, որ այստեղ կա շահախնդրություն, քանի որ մյուս թեկնածուին նույնպես ակնարկել էին, իսկ նա հրաժարվել էր: Ի վերջո հաղթեց փողը, ոչ թե դպրոցը, կրթությունը»,- ասաց ավագանու անդամը՝ նշելով, որ գյուղի ժողովուրդը ևս վրդովված է այս փաստով:
Նրա խոսքով՝ ոչ մի երկրում չկա նման բան, որ աշխատանքային պայմանգիրը դպրոցի ընտրված տնօրենը կնքում է մարզպետի հետ:
«2016 թվականի վերջում բերեցին մտցրեցին այս կետը, որ փոխվարչապետը պիտի վերջում որոշում կայացնի այս հարցում, ի՞նչ կապ ունի այստեղ փոխվարչապետը: Առանց նսեմացնելու եմ ասում՝ ի՞նչ կապ ունի այստեղ եկած ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը, այն դեպքում գյուղում ընդունում են լեզվի և գրականության ուսուցչին: Ես գիտեմ, որ գյուղում նեղսրտած են և անգամ մտադիր են երեխաներին ուրիշ դպրոց  ուղարկել: Հետո էլ կգնան օպտիմալացման, կասեն դպրոցում երեխա չկա: Պարոն վարչապետ, կոռուպցիայի դեմ պայքարից եք խոսում, իսկ Արմավիրի մարզպետը ձեր որոշումների վրա խաչ քաշած ունի: Ես ուզում եմ Արմավիրի մարզպետի աթոռը դատարկ տեսնել»,- ամփոփեց Անահիտ Բախշյանը:

Анаит Бахшян потребовала от премьера Армении Карена Карапетяна уволить «царя» – губернатора Армавирской области
18:26 23/09/2017
Губернатор Армавирской области Армении Ашот Каграманян является одним из «царей» республики, поскольку он не слушается ни премьера, ни министров, ни заместителей министров. Об этом заявила сегодня в ходе пресс-конференции представитель оппозиционной фракции «Выход» («Елк») Совета старейшин Еревана Анаит Бахшян.
А. Бахшян выступила с подобным заявлением, обратившись к решению о назначении директора школы села Арташар Армавирской области РА.
Она представила также подробности данного решения: «По истечении 5-летнего срока аттестации директора школы необходимо было осуществить новое назначение. Однако данное назначение не было сделано с ноября прошлого года, и очевидно вмешательство губернатора Армавирской области РА в данный вопрос. Кандидатами на эту должность были бывший директор, учитель армянского языка и литературы, а также учитель физкультуры. Предполагаю, что на принятие решения о назначении директора повлияла взятка».
«Губернатор сделал так, чтобы выборы нового директора школы попросту не состоялись до 4 сентября с.г., пока я после нескольких обращений на данную тему не получила ответ из Министерства образования и науки РА о том, что дела двух кандидатов на должность директора направлены вице-премьеру. Хотелось бы задать вопрос вице-премьеру РА Ваче Габриеляну, по каким критериям он рассматривал кандидатов, если вместо 11 рабочих дней он всего за 5 дней представил кандидатуру учителя физкультуры на должность директора школы, иными словами – человека от губернатора Армавирской области?» – сказала А. Бахшян.
А. Бахшян выразила уверенность, что в течение всего этого времени губернатор делал всё, чтобы директором стал нужный ему человек.
По словам А. Бахшян, ни в одной стране нет подобных явлений, когда трудовой договор подписывается между директором школы и губернатором. Она отметила, что жители села очень хотят видеть на посту директора школы учительницу русского языка и литературы.
«Но вице-премьер Армении, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян решил назначить на этот пост учителя физкультуры, человека, которого в селе не знают», – отметила А. Бахшян.
«Господин премьер, вы столько говорите о борьбе против коррупции, а губернатор Армавирской области плевать хотел на это. Хочу видеть пост губернатора Армавирской области пустым», – заявила А. Бахшян.
Напомним, 30 августа представитель оппозиционной фракции «Выход» («Елк») Совета старейшин Еревана Анаит Бахшян обратилась с открытым письмом к премьер-министру Армении Карену Карапетяну в связи с отменой проверок в школах Армавирской области. «Неужели это не имеет границ?! До каких пор и почему это должно происходить?! Ни один из компетентных должностных лиц, особенно Вы, господин премьер, не говорит таким людям, мол – “Губернатор Армавирской области, г-н Каграманян, неужели ты так храбр? Как ты смеешь не исполнять решения моего правительства?”. И затем последовал бы указ премьера об отставке губернатора и было дано поручение временному исполняющему обязанности начальника Государственной инспекции образования – немедленно вернуться к предыдущему поручению о проведении проверок в 24 школах Армавирской области и доложить о результатах антикоррупционной комиссии», – написала А. Бахшян.