Մարտին Սկորսեզեն առաջին անգամ կանցկացնի կինեմատոգրաֆիայի մասին առցանց դասընթաց
Կինոռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն մտադիր է կինեմատոգրաֆիայի մասին առցանց դասախոսություն կարդալ: ՏԱՍՍ-ը, հղում անելով Variety-ին, գրում է, որ ռեժիսորը մտադիր է սկսել առցանց-դասընթացն արդեն 2018 թվականի սկզբին MasterClass ինտերնետ-հարթակի միջոցով: Վիդեոդասընթացի մեկ կուրսը, որը 20 դասախոսություն է կազմելու, 90 դոլար է արժենալու: Նախնական գրանցումը սկսվել է սեպտեմբերի 22-ից:
Սկորսեզեն պետք է մանրամասն պատմի իր ֆիլմերի մասին, ունկնդիրներին ներկայացնի նկարահանումների վերաբերյալ իր անձնական մոտեցումը, մասնավորապես, ռեժիսորը կկիսվի մոնտաժի գաղտնիքներով, կխոսի նկարահանումների ժամանակ դերասանների հետ փոխգործակցության մասին:
«Ես ոգևորված եմ այս նախագծով, որովհետև ինձ կտա հնարավորություն կիսվելու իմ փորձով, պրակտիկայով: Այն կօգնի, կուղղորդի իրենց ուղին փնտրող երիտասարդներին»,- ասել է Սկորսեզեն:
Ամերիկացի հայտնի ռեժիսոր, պրոդյուսեր և սցենարիստ Մարտին Սկորսեզեի հայտնի ֆիլմերից են՝ «Տաքսու վարորդ», «Փառավոր տղաներ», «Ավիատորը»,« Անիծվածների կղզին», նաև «Ուրացողները» (2006 թ.), որի համար ռեժիսորն արժանացել է «Օսկար»-ի:

The Oscar-winning director will debut the class in early 2018 through online-education startup MasterClass. The class costs $90 for unlimited access to more than 20 video lessons; pre-enrollment is available starting Friday at masterclass.com/ms.
In the course, Scorsese will deconstruct his films and provide insights into how he approaches filmmaking, including lessons on storytelling, editing and working with actors. The MasterClass course will include a downloadable workbook with lesson recaps and supplemental material. In addition, students enrolled in the class will be able to upload video questions to Scorsese, who will provide select feedback.
I was excited by this project because it gave me a chance to pass down my own inspirations and experiences and practices and evolutions,” Scorsese said in a statement, “not as a blueprint for how to make movies but as a guidepost, an offering to young people attempting to find their own way.”
The source reminds that over a more than 50-year career, the New York City native has produced a legion of critically acclaimed films including “Goodfellas,” “Raging Bull,” “Taxi Driver,” “Casino,” “Cape Fear,” “The Aviator” and “The Wolf of Wall Street.” He has eight Academy Awards nominations for best director, and won the directing Oscar for 2006’s “The Departed” starring Leonardo DiCaprio.