Արցախի Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր
Արցախի Հանրապետության Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև այսօր ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր։ Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնությանհետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Ճարտարի Սևակ Ղուկասյանի անվան մարզամշակութային պալատում։
Ճարտար քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է քաղաքապետ Արթուր Աղաբեկյանը, իսկ Դեսին-Շարպիո քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան։ Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար Կարեն Թովմասյանը։
Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ ողջունելով ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելու և զարգացնելու Արցախի բնակչության հետևողական քայլերը և ընդգծելով ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելու և Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը՝ կողմերը որոշել են բարեկամական կապեր հաստատել երկու համայնքների միջև։ Հռչակագրի նպատակն է երկու քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաև կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը։
Այսպիսով, Դեսին-Շարպիոն դարձել է 8-րդը ֆրանսիական համայնքներից, որոնք բարեկամական հարաբերություններ են հաստատել Արցախի Հանրապետության քաղաքների հետ։
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի քաղաքների և ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Բասկերի Երկրի և Բրազիլիայի քաղաքների միջև ստորագրվել են 15 համագործակցության համաձայնագրեր, և մեկ համաձայնագիր` Արցախի և Ֆրանսիայի Դրոմի շրջանի միջև։

Между арцахским городом Чартар и французским городом Десин-Шарпио подписана Декларация о дружбе
Между городом Чартар Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика (НКР)) и французским городом Десин-Шарпио подписана Декларация о дружбе.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, торжественная церемония подписания Декларации состоялась во Дворце культуры и спорта им. Севака Гукасяна в Чартаре.
Декларацию подписали мэр Чартара Артур Агабекян и мэр Десин-Шарпио Лоранс Фотран. На церемонии подписания присутствовали министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян, глава администрации Мартунинского района Карен Товмасян.
В Декларации, в частности, отмечается, что, приветствуя последовательные шаги народа Арцаха по созданию и развитию свободного и демократического общества и подчеркивая необходимость содействия диалогу между народами и достижения окончательного мира на Южном Кавказе, стороны решили установить дружественные отношения между двумя общинами. Цель Декларации – углубление отношений между городами, а также реализация совместных программ в сфере образования, культуры и спорта.
Таким образом, Десин-Шарпио стал 8-м из французских городов, установивших дружественные отношения с городами Республики Арцах.
Всего было подписано 15 соглашений о сотрудничестве между городами Арцаха и городами США, Франции, страны Басков и Бразилии и одно соглашение между Арцахом и департаментом Дром Франции.