Արցախի Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր
Արցախի Հանրապետության Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև այսօր ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր։ Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնությանհետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Ճարտարի Սևակ Ղուկասյանի անվան մարզամշակութային պալատում։
Ճարտար քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է քաղաքապետ Արթուր Աղաբեկյանը, իսկ Դեսին-Շարպիո քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան։ Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար Կարեն Թովմասյանը։
Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ ողջունելով ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելու և զարգացնելու Արցախի բնակչության հետևողական քայլերը և ընդգծելով ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելու և Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը՝ կողմերը որոշել են բարեկամական կապեր հաստատել երկու համայնքների միջև։ Հռչակագրի նպատակն է երկու քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաև կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը։
Այսպիսով, Դեսին-Շարպիոն դարձել է 8-րդը ֆրանսիական համայնքներից, որոնք բարեկամական հարաբերություններ են հաստատել Արցախի Հանրապետության քաղաքների հետ։
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի քաղաքների և ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Բասկերի Երկրի և Բրազիլիայի քաղաքների միջև ստորագրվել են 15 համագործակցության համաձայնագրեր, և մեկ համաձայնագիր` Արցախի և Ֆրանսիայի Դրոմի շրջանի միջև։

Declaration of Friendship signed between Chartar City of Artsakh and Décines-Charpieu City of France
20:22 25/09/2017
A Declaration of Friendship was signed between Chartar city of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) and Décines-Charpieu city of France on 25 September. The signing ceremony took place in the Sevak Ghukasyan Culture and Sports Palace in Chartar, Artsakh Ministry of Foreign Affairs reported in a release.
On behalf of the city of Chartar, the Declaration was signed by Mayor Arthur Aghabekyan, and on behalf of the city of Décines-Charpieu - Mayor Laurence Fautra. Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Karen Mirzoyan, head of the Martuni region administration Karen Tovmasyan were present at the signing ceremony.
The Declaration, in particular, notes that welcoming the consistent steps by the Artsakh people to create and develop a free and democratic society, as well as emphasizing the need to promote dialogue among peoples and establish lasting peace in the South Caucasus, the sides have decided to establish friendly relations between the two communities. The Declaration is aimed at developing relations between the two cities, as well as implementing joint programs in the spheres of education, culture, and sports.
Thus, Décines-Charpieu became the 8th among French cities to establish friendly relations with the cities of the Republic of Artsakh.
In total, 15 cooperation agreements were signed between the cities of Artsakh and the cities of the USA, France, the Basque Country, and Brazil, as well as an agreement between Artsakh and the department of Drome in France.