Հոլիվուդի լեգենդ Ջոն Մալկովիչի ելույթով կմեկնարկի Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը
Հոկտեմբերի 11-ին Հոլիվուդի լեգենդ Ջոն Մալկովիչի մասնակցությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կմեկնարկի Խաչատրյանի միջազգային 5-րդ փառատոնը։
Երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Ջոն Մալկովիչը և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը համագործակցության մեծ փորձ ունեն. նրանք համատեղ հանդես են եկել 2015 և 2016 թվականներին Սեուլում և Բուենոս Այրեսում։ Սերգեյ Սմբատյանի ջանքերով էլ հայաստանցիները հնարավորություն կունենան շփվելու աշխարհահռչակ դերասանի արվեստին։ Ջոն Մալկովիչի երևանյան բացառիկ համերգի պաշտոնական գործընկերն է լեգենդար Արարատ հայկական կոնյակը:
Ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես կգա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ։ Մալկովիչը կներկայացնի հատված Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» նովելից՝ 20-րդ դարի 2-րդ կեսի ամենանշանավոր կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված կոնցերտի ուղեկցությամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա ճանաչված դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։ Համերգային ծրագիրն ունենալու է հետաքրքիր ձևաչափ՝ միաձուլելով երաժշտությունը, գրականությունը, ասմունքն ու մեծ դերասանի կատարողական վարպետությունը։
Մինչև դեկտեմբերի 11-ը դասական երաժշտության սիրահարներն Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի շրջանակներում կունկնդրեն բազմաթիվ սիմֆոնիկ և կամերային համերգներ, որոնց ընթացքում կհնչեն պրեմիերաներ։ Կներկայացվեն Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիան, հանդիսատեսի կողմից սիրված ու սպասված ՙԽաչատրյանը և ջազը՚ համերգային նախագիծը, հետաքրքիր այլ ծրագրեր։ Հանդես կգան հայտնի արտիստներ՝ դաշնակահարներ Գլորիա Քամփաները, Հայկ Մելիքյանը, Լևոն Կարապետյանը, ջութակահարներ Դավիդ Նեբելը, Մարկ Բուշկովը, մեներգիչ Վլադիմիր Բայկովը (բաս) և այլք։ Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնը նվիրված է Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյա հոբելյանին:
Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի են կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» հիմնադրամի աջակցությամբ։

Легенда Голливуда Джон Малкович выступит в Ереване: стартует Международный фестиваль Арама Хачатуряна
В концертном зале Арама Хачатуряна в Ереване 11 октября будет дан старт 5-му Международному фестивалю Хачатуряна: концерт-открытие ознаменуется выступлением голливудской величины, всемирно известной легенды Джона Малковича.
Согласно сообщению, беспрецедентная возможность соприкосновения с искусством знаменитого артиста будет представлена армянской аудитории благодаря усилиям Сергея Смбатяна, чье успешное сотрудничество с Малковичем в Сеуле (2015 г.) и Буэнос-Айресе (2016 г.) сегодня уже вылилось в предстоящий концерт в Ереване. Официальным партнером исключительного концерта Джона Мальковича является легендарный армянский коньяк Арарат.
Американский актер, продюсер, режиссер, сценарист Джон Малкович выступит на одной сцене с Государственным молодежным оркестром Армении во главе с дирижером Сергеем Смбатяном.
Аудиторию ожидает настоящий праздник музыки и литературы: в рамках проекта исполнение Концерта для фортепиано и струнного оркестра Альфреда Шнитке, одного из самых выдающихся музыкальных фигур второй половины XX века, будет сопровождено одновременной декламацией романа Эрнесто Сабато «О героях и могилах» (глава «Сообщение о слепых»). В качестве солистки выступит блестящая пианистка Анастасия Теренкова.
Программа фестиваля обещает быть насыщенной и разнообразной: симфонические и камерные концерты, долгожданные проекты, в том числе – Симфония № 1 Орка Сержа Танкяна, концертная серия «Хачатурян и джаз», любимые и ожидаемые солисты – пианисты Глория Кампанер, Айк Меликян, Левон Карапетян, скрипачи Давид Небель, Марк Бушков, бас Владимир Байков - все это и даже больше ждет слушателей до 11 декабря.
5-ый Международный фестиваль Хачатуряна посвящен 200-летию со дня рождения Ивана Айвазовского.
Фестиваль проходит под высоким патронатом президента РА Сержа Саргсяна. Музыкальный праздник реализуется благодаря совместным усилиям Государственного молодежного оркестра Армении (Генеральный партнер оркестра – ВиваСелл-МТС) при поддержке Министерства культуры РА и Фонда «Хачатурян».