Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան օրն է
Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան օրվա  առիթով Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը կազմակերպել է միջոցառումներ: Թանգարանից տեղեկացնում են, որ ժամը 12:00-ին այցելելու են  Կոմիտասի անվան պանթեոն՝ վարդապետի շիրիմին, ժամը 13:00-ին անցկացվելու է «Կոմիտասը և հայ կոմպոզիտորական արվեստը» թեմայով դասախոսություն, որը կվարի Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի երաժշտության պատմության ամբիոնի վարիչ, արվեստագիտության թեկնածու, դոցենտ Լուսինե Սահակյանը:
Ժամը 16:00-ին նախատեսված համերգին  ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի մասնակցությամբ (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան). Հնչելու են Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի և Դավիթ Հալաջյանի ստեղածգործությունները:
Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է:
1893-ին նա ավարտում է ճեմարանը, ապա նրան շնորհվում է աբեղայի աստիճան և տրվում 7-րդ դարի նշանավոր բանաստեղծ, շարականների հեղինակ Կոմիտաս կաթողիկոսի անունը։ Ճեմարանում Կոմիտասը նշանակվում է երաժշտության ուսուցիչ։
Մանկավարժությանը զուգընթաց Կոմիտասը ստեղծում է երգչախումբ, ժողովրդական գործիքների նվագախումբ, մշակում ժողովրդական երգեր, գրում իր առաջին ուսումնասիրությունները հայ եկեղեցական երաժշտության մասին։ 1895 թվականին Կոմիտասն օծվում է վարդապետի հոգևոր աստիճանով: Նույն թվականի աշնանը նա մեկնում է Թիֆլիս՝ երաժշտական ուսումնարանում սովորելու: Սակայն, հանդիպելով Պետերբուրգի կոնսերվատորիայում կրթություն ստացած կոմպոզիտոր Մակար Եկմալյանին՝ փոխում է իր մտադրությունը և վերջինիս մոտ ուսումնասիրում ու յուրացնում հարմոնիայի դասընթացը: Այս պարապմունքները եվրոպական երաժշտական տեխնիկային տիրապետելու յուրատեսակ նախերգանք և ամուր հիմք հանդիսացան:
Հայ երաժշտության հանճարն իր վերջին ապաստանը գտավ Փարիզի Վիլ-Ժուիֆ արվարձանի հիվանդանոցում՝ անցկացնելով այնտեղ գրեթե քսան տարի։
1935 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ընդհատվեց մեծն Կոմիտասի կյանքը։ 1936 թվականի գարնանը նրա աճյունը տեղափոխվեց Հայաստան և հողին հանձնվեց Երևանում՝ մշակույթի գործիչների պանթեոնում։

September 26, 2017 marks the 148th birth anniversary of renowned Armenian composer Komitas Vardapet. Komitas Museum-Institute has organized a series of events on the prominent composer’s birthday celebration.
Particularly, a visit to Komitas’s tomb in Komitas’s Pantheon is scheduled on 26 September, at 12:00. Lusine Sahakyan, PhD, Associate Professor, Head of the Chair of Music History of Komitas State Conservatory will deliver a talk on the topic of “Komitas and Armenian Art Music” at 13:00.
A concert by the State Chamber Choir of Armenia, directed by Robert Mlkeyan, is scheduled at 16:00. The concert program features works by Komitas, Tigran Mansuryan and Davit Halajyan.
Free entrance is due to all the events.
Komitas (a.k.a. Soghomon Soghomonyan), was born on September 26, 1869 in Anatolia, Turkey, in the town of Koutina (Ketaia). His father, Gevorg Soghomonyan was a shoemaker but he also composed songs and had a beautiful voice. The composer’s mother – Taguhi - was also singled out for her vivid musical abilities; she was a carpet weaver.
Komitas’s childhood was joyless and full of deprivations. He lost his mother when he was less than one year old, and because his father was too busy, his grandmother took care of him. At age 7 Komitas entered the local elementary school. As soon as he finished school his father sent him to Broosa to continue his education. However, he failed and 4 months later he came home having ultimately become an orphan: his father passed away and Soghomon was only 11 years old…
On 22 October the life of the Great Komitas came to an end. In the spring of 1936, his remains were transported to Armenia and buried in Yerevan – in the Pantheon of Prominent Art Figures.