Հայաստանում գրանցվել է տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշ, բայց կան նաև մտահոգիչ մարտահրավերներ. Մանուկ Հերգնյան
Հայաստանում տնտեսական աճ ապահովող հիմնական ոլորտներն են՝ հանքարդյունաբերությունը, մշակող արդյունաբերությունն ու առևտուրը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը՝ Համաշխարհային մրցունակության զեկույցի արդյունքների ներկայացման ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը 6 կետով բարելավել է դիրքը` 137 երկրի շարքում զբաղեցնելով 73-րդ տեղը:
Մանուկ Հերգնյանը հիշեցրեց, որ 2017 թվականի առաջին եռամսյակում հանրապետությունում գրանցվել է 6.5 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ երկրորդ եռամսյակում՝ 5.5 տոկոս: «Սրանք վերջին շրջանում ձևավորված ամենաբարձր տնտեսական աճի ցուցանիշներն են: Դրանք մեզ հույս են տալիս ենթադրելու, որ մրցունակության հիմնարարների բարելավումը հնարավորություն է ստեղծում մեծ տնտեսական աճ ապահովելու»,- նշեց նա:
Մանուկ Հերգնյանը մտահոգիչ համարեց գյուղատնտեսության ոլորտի ցուցանիշները, որոնք, ըստ նրա, կարող են սեզոնային բնույթ կրել կամ պայմանավորված լինել կլիմայական պայմաններով:
Ինչ վերաբերում է արտաքին առևտրին, ապա Հայաստանում լուրջ աճ է գրանցվել ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման ոլորտներում: «Արտահանումն աճել է շուրջ 26 տոկոսով, ինչը բավական լավ ցուցանիշ է վերջին մի քանի տարիների ընթացքում: Ներմուծման աճն էլ ցույց է տալիս, որ ճգնաժամից հետո սպառողական շուկաները վերականգնվում են»,- ասաց կենտրոնի ղեկավարը:
Մանուկ Հերգնյանի խոսքերով՝ բացասական միտումներ են նկատվել օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքի մասով: «Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 75-85 մլն դոլար։ Սա շատ կարևոր ցուցանիշ է, քանի որ ներդրումներն են խթանելու տնտեսական աճը: Այն կարող է կանգ առնել, եթե չուղեկցվի ներդրումների աճով»,- նշեց նա:
Նա նաև ասաց, որ տնտեսական քաղաքականության ոլորտում կան մի շարք մարտահրավերներ, որոնցից հատկապես մտահոգիչ են երեքը: Առաջինն, ըստ Մանուկ Հերգնյանի, աղքատության հաղթահարումն է և ներառական աճը, երկրորդը՝ նոր տնտեսական հնարավորությունների ստեղծումը, նոր արտահանման շուկաները, ներդրումների հոսքը:
«Երրորդ`բավական բարդ և կարևոր մարտահրավերը, տեխնոլոգիական վերափոխումն է: Այսօր աշխարհում ընթանում են ռադիկալ տեխնոլոգիական փոփոխություններ, որոնք էական ազդեցություն ունեն շատ ոլորտներում, մասնավորապես, փոխում են տնտեսության կառուցվածքը, առաջ են բերում տեխնոլոգիական գործազրկություն և այլն: Ուստի Հայաստանի համար շատ կարևոր է յուրացնել նոր տեխնոլոգիաները, չեզոքացնել վտանգները և դրանից օգտվելով՝ բարձրացնել տնտեսության մրցունակությունը»,- «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահը:

Эксперт: В Армении зарегистрированы высокие показатели экономического роста, но нужно преодолеть важные вызовы
Экономический рост в Армении в основном обеспечивают горнодобывающая промышленность, обрабатывающая промышленность и сфера торговли. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян при представлении глобального рейтинга конкурентоспособности 2017-2018.
Напомним, Армения улучшила свои позиции на 6 пунктов в глобальном рейтинге конкурентоспособности 2017-2018, опубликованном Всемирным экономическим форумом, заняв 73-е место среди 137 стран.
М. Ергнян отметил, что за первый квартал 2017 года в Армении зарегистрирован экономический рост на уровне 6,5%, а за второй квартал – на уровне 5,5%.
«Это самые высокие показатели экономического роста за последний период. Они позволяют предполагать, что улучшение показателей конкурентоспособности создает основу для обеспечения большого экономического роста», – подчеркнул он.
По словам эксперта, негативные тенденции наблюдались при притоке иностранных инвестиций. По словам М. Ергняна, за первое полугодие приток прямых иностранных инвестиций в Армению составил 75-85 млн. долларов.
«Это очень важный показатель, поскольку именно инвестиции будут стимулировать экономический рост. Он может остановиться, если не будет сопровождаться ростом инвестиций», – сказал он.
Эксперт также отметил при этом, что в контексте экономической политики существует ряд вызовов, наибольшую обеспокоенность вызывают 3 из них: преодоление бедности и инклюзивный рост; создание новых экономических возможностей (поиск новых рынков экспорта, приток иностранных инвестиций); технологическая трансформация.