Հայաստանը սկսել է ավելի շատ էլեկտրաէներգիա արտահանել
Տարեսկզբի ութ ամիսներին էլեկտրաէներգիայի արտահանումը Հայաստանից  ավելացել է 9,9 տոկոսով։ Ընդհանուր առմամբ առաքվել է շուրջ 955 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ նախորդ տարվա 868 մլն կՎտ ժամի դիմաց։
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության հետ կապերի  բաժնից հայտնում են, որ արտահանման հիմնական մասը բաժին է ընկել իրանական շուկային: Վերականգնվել են մատակարարումները նաև դեպի Վրաստան. նախորդ տարվա զրոյական առաքումների դիմաց, այս տարի վրացական շուկա է մատակարարվել ավելի քան 116 մլն կՎտ էլեկտրաէներգիա։ Դա հնարավոր է դարձել փետրվարին «Էներգոիմպեքս» ՓԲԸ-ի և «Գլոբալ Ինթերնեյշոնալ Էներջի» կորպորացիայի միջև ստորագրված՝ Հայաստանի և Վրաստանի միջև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքեր իրականացնելու վերաբերյալ պայմանագրի կնքման արդյունքում, ինչը թույլ է տվել օպտիմալացնել Հայաստանում էլեկտրական էներգիայի արտադրման և սպառման ռեժիմները։
Այս տարվա ութ ամիսներին իրանական շուկա է մատակարավել 805 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։
Ակնկալվում է, որ առաջիկայում էլեկտրաէներգիայի առաքման տեմպերը կակտիվանան։ Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ արտահանման աճը հասցնել առնվազն 20 տոկոսի։
Նշենք նաև, որ նույն ժամանակահատվածում ներքին շուկայում սպառվել է 4,1 մլրդ կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 276 մլն կՎտ ժամով կամ շուրջ 7,2 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը։

The volumes of electricity export in Armenia increased around 9.9% percent in the first eight months of the current year. A total of 955 million kWh of electricity was produced, which exceeded the indicator of the previous year by 87 million kWh.
As the ministry of energy resources and Infrastructure reported, the Iranian market represents the primary market of Armenian electricity, while the electricity export to Georgia has also resumed with some 116 million kWh of electricity exported to the neighboring country. In the same period of the last year no deliveries were made to that direction. According to the source, this was due to the agreement on mutual power interflows between Armenia and Georgia signed between "Energoimpex" CJSC and “Global International Energy” which allowed to optimize the energy producing and consuming regimes in Armenia.
Meanwhile, Armenia delivered 805 million kWh electricity to Iran in Jan-Sept 2017 with expected 20% increase in export till the end of the year.
It is noted that for the indicated period 1.4 million kWh of electricity was consumed in the domestic market, constituting a 7,2% increase to compare with the last year indicators.