Հայկական ազգային կինոկադեմիան Ամերիկյան կինոակադեմիայի Օսկար ամենամյա մրցանակաբաշխության «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգի համար այս տարի հայկական կողմից կներկայացնի կինոռեժիսոր Անահիտ Աբադի «Եվա» դրաման:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ հայալեզու ֆիլմը հանդիսանում է Հայաստանի և Իրանի համատեղ արտադրություն: Կինոնկարը նկարահանվել է «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի» և «Ֆարաբի կինոյի հիմնադրամ ի » ֆինանսական աջակցությամբ:
Կինոնկարը դրամատիկ պատմություն է մի կնոջ մասին, ով ուզում է մոռանալ տարիներ առաջ իր կյանքում տեղի ունեցած մութ ու ծանր պատմությունը։ Եվան դստեր հետ հեռանում է Երևանից, հաստատվում է Արցախում՝ ծանոթների մոտ։ Սակայն, անցյալը ամենուր հետապնդում է նրան․․․
Կինոնկարում նկարահանվել են Նարինե Գրիգորյանը, Շանթ Հարությունյանը, Մարջան Ավետիսյանը, Ռոզի Ավետիսյանը, Սերգեյ Թովմասյանը, Վրեժ Քասունին, Տիգրան Դավթյանը, Նանոր Պետրոսյանը, Էլենա Ադամյանը, Մարատ Դավթյանը և ուրիշներ։

“Yeva” drama selected as Armenia’s pick for Best Foreign Language Film at Oscars 2018
Armenian National Film Academy’s this year’s submission for the Best Foreign Language Film category at the 90th Academy Awards is Anahit Abad’s drama “Yeva”, the press service of Golden Apricot Yerevan International Film Festival reported.
The Armenian-language film is a co-production between Armenia and Iran, written and directed by Anahit Abad. The film production was financed by National Cinema Center of Armenia and Farabi Cinema Foundation.
The feature stars many recognized actors and actresses from Armenia, such as Narine Grigoryan, Shant Hovhannisyan, Marjan Avetisyan, Rozi Avetisyan, Sergey Tovmasyan, Vrezh Qasuni, Tigran Davtyan, Nanor Petrosyan, Evelina Adamyan, Marat Davtyan, others.
Yeva is a young woman, who escapes her influential in-laws with her daughter Nareh, after her husband’s tragic death and takes refuge in one of the villages of Karabakh, Armenia…Yeva is a complete stranger in this village and is obliged to live her daily life in disguise…