Հղիության արհեստական ընդհատման նվազման միտում է նկատվում. Գայանե Ավագյան
Հայաստանում վերջին 10 տարիների ընթացքում սեռով պայմանավորված աբորտների հետևանքով մայրական մահվան դեպքեր չեն գրանցվել: Հայ կանայք այնքան խելամիտ են, որ հակաբեղմանվորիչներ կիրառելու հետևանքով խուսափում են անցանկալի հղիություններից: Հակառակ պարագայում աբորտների համար դիմում են մասնագիտացված բուժհաստատություններ: Լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության մայրական և վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը` հիշեցնելով, որ աբորտը հղիության ընդհատումն է մինչև 22 շաբաթական ժամկետը:
Անդրադառնալով հղիության ինքնաբեր վիժումներին՝ մանկաբարձ-գինեկոլոգը նկատեց, որ շնորհիվ հսկողության և նոր մեթոդների ներդրման՝ այսօր դրանց թիվը տատանվում է 2500-2800-ի շրջանակներում:
«2016-ին գրանցվել է 2235 ինքնաբեր վիժում: Մեծացել է բժշկական ցուցումներով կատարվող արհեստական ընդհատումների թիվը: Եթե տասը տարի առաջ դրանց թիվը տարեկան կազմում էր 300-400 դեպք, ապա վերջին տարիներին այդ թիվը հասել է 1500-1700-ի: Սա նշանակում է, որ հղիների շրջանում սկրինինգային հետազոտություններ իրականացնելով՝ կարողանում ենք վաղաժամկետ հայտնաբերել պտղի զարգացման արատները»,- ասաց բժիշկը:
Գայանե Ավագյանը խիստ կարևորեց աբորտի պատրաստվող կնոջը սպասման շրջան տրամադրելու հանգամանքը, երբ սահմանված 3 օրերի ընթացքում ապագա մայրը ժամանակ է ունենում կրկին մտածելու, ընտանիքի հետ քննարկելու այդքան կարևոր հարցը: Հենց այդ սպասման շրջանից հետո շատ կանայք հետ են կանգնում աբորտի մտքից:
Բանախոսը նաև հիշեցրեց, որ սեռով պայմանավորված աբորտ կատարած բուժաշխատողը ՀՀ օրենսդրության համաձայն կարող է ենթարկվել աշխատավարձի 80-100-ապատիկի չափով տուգանքի: Ինչ վերաբերում է հղիությունն ինքնուրույն ընդհատելու փորձեր կատարող կանանց, ապա նրանց գործողությունները սահմանափակելու նպատակով դեղատներում վառճառվող դեղորայքը, կրկին օրենսդրորեն, վաճառվում է միայն բժշկի նշանակման թերթիկը ներկայացնելիս:
«Ընդհանուր առմամբ, վերջին տարիներին առկա է աբորտների նվազման միտում: Եթե 2000 թվականին մեկ կնոջը բաժին հասնող աբորտային գումարային գործակիցը կազմել է 2.6, ապա 2005-ին այդ ցուցանիշը իջել է 1.8-ի, 2010-ին՝ 0.8-ի, իսկ ահա 2015-ին՝ 0.6-ի: Հատկանշական է, որ աբորտների և ծննդաբերությունների թիվը բավական նվազել է նաև դեռահասների շրջանում»,- տեղեկացրեց ոլորտի ներկայացուցիչը:
Գայանե Ավագյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ հղիության արհեստական ընդհատման հետևանքով առաջացած բարդություններից աշխարհում տարեկան մահանում է շուրջ 70-80 հազար կին:
Ինչ վերաբերում է մարզային վիճակագրությանը, ապա սեռով պայմանավորված ամենամեծ թվով աբորտները, Երևանից հետո, գրանցվում են Գեղարքունիքի, Արագածոտնի և Արարատի մարզերում, այն դեպքում, երբ Սյունիքի, Տավուշի, Լոռու մարզերում սեռով պայմանավորված աբորտները համեմատաբար փոքր թիվ են կազմում:
Ամփոփելով՝ Գայանե Ավագյանը հիշեցրեց, որ սեռային նորմալ համամասնությունը ենթադրում է 100 աղջկա դիմաց 105 տղայի ծնունդ, այն դեպքում, երբ Հայաստանում 100 աղջկա դիմաց ծնվում է 115 տղա:

Armenia’s abortion rate on the decline in recent years, doctor says
No cases of maternal mortality was recorded in Armenia in the past ten years as a result of sex-selective abortions, which is mainly linked to the use of contraception by Armenian women, an Armenian official told a news conference on Thursday.
Touching upon the prevalence of miscarriages, Gayane Avagyan, Head of Maternal and Reproductive Health Department of Armenia’s Ministry of Health noted that such cases range from 2500 to 2800 due to the introduction of new surveillance mechanisms.
“2235 miscarriages were recorded in 2016. The number of abortions prescribed by doctors have increased. If 300-400 such cases were reported ten years ago, now the number has reached to 1500-1700 in recent years. This means that fetal defects are possible to be detected early due to screening tests,” the doctor said.
Ms. Avagyan highlighted the mandatory three-day “reflection period” before the final decision on abortion, after which many woman abandon such a decision.
The speaker also reminded that pursuant to the Armenian legislation a health worker shall be fined by 80-100 fold of his/her salary for performing a sex-selective abortion. Regarding the individuals performing such a procedure, she said pharmacies sell medicine only by doctor’s prescription to restrict their activity.
“In general, a downward trend in abortions has been observed in recent years.  If in 2000, the abortion rate per woman was 2.6, the figure reduced to 1.8 in 2005, 0.8 – in 2010 and 0.6 – in 2015. It is noteworthy that the number of abortions and childbirths have dropped among the teenagers,” the expert said.
Gayane Avagyan drew attention to the fact that around 70-80,000 women die annually around the work due to the complications from abortions.
She also noted that after capital Yerevan, high rates of sex-selective abortions are recorded in Gegharkunik, Aragatsotn and Ararat provinces, in case when the incidence of such cases is relatively low in Syunik, Tavush and Lori provinces.
Ms. Avagyan reminded that 100 girls are born per 115 boys in Armenia when the normal birth sex ratio of boys to girls is 105-100.