ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը։
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը, կառավարության նիստում ներկայացնելով հաջորդ տարվա պետբյուջեի մակրոտնտեսական կանխատեսումները, նշեց, որ կառավարությունն իր կանխատեսումներում բարձրացրել է տնտեսական աճի ցուցանիշը:
«2017 թվականի բյուջեով մենք ամրագրել էինք 3.2 տոկոս տնտեսական աճ, բայց տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, որը ներկայումս 5.5 տոկոս է, և բոլոր ճյուղային զարգացումները փաստում են, որ մեր տնտեսական աճը կգտնվի 4-4.8 տոկոսի միջակայքում: Եվ այդ հենքի հիման վրա մենք բարձրացրել ենք գործող սպասումները 4.3 տոկոս այս տարի: Այսպիսով, հաջորդ տարվա համար մենք կանխատեսում ենք 4.5 տոկոս տնտեսական աճ»,- նշեց ֆինանսների նախարարը:
Վարդան Արամյանն ասաց, որ 2018 թվականին նախատեսում է ընդամենը 2.2-2.5 տոկոսի շրջանակներում ընթացիկ ծախսերի աճ: Փոխարենը, ըստ նրա, կառավարությունը շեշտադրում է կատարել կապիտալ ծախսերի մասով:
«Մեզ անհրաժեշտ է, որպեսզի հավակնենք 5 և դրանից բարձր տնտեսական աճի, ուստի պետք է դրա հենքերը ստեղծել»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ նախորդ տարվա բյուջեով ավելացնելու են նաև պաշտպանական ոլորտի ֆինանսավորումը:
Այսպիսով, բարձրացվել են կապիտալ ու պաշտպանական ծախսերը, մասնավորապես, կապիտալ ծախսերին կուղղվի 175 միլիարդ դրամ՝ 2017-ի 95 միլիարդի փոխարեն, իսկ պաշտպանության ծախսերին՝ 246,8 միլիարդ դրամ՝ այս տարվա 209,8 միլիարդի փոխարեն, 37 միլիարդ դրամով ավելի:
Վարդան Արամյանը նաև հայտնեց, որ բյուջեի ծախսերի մասով կառավարությունն ավելի պահպանողական վարքագիծ է որդեգրում: Հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծով նախատեսվում է 1 տրիլիոն 247.9 մլրդ դրամ հարկային եկամուտների հավաքագրում:
2018 թ-ի պետական բյուջեով ծախսերը կկազմեն 1 տրիլիոն 464.2 մլրդ դրամ, կապիտալ ծախսերը՝ 175 մլրդ: Ինչ վերաբերում է պակասուրդին, այստեղ ևս կառավարությունը զսպված վարքագիծ է դրսևորելու. ՀՆԱ-ի մեջ պակասուրդը ծրագրված է 2.7 տոկոս և այն կլինի 156.9 մլրդ դրամ:

The Armenian government held a regular meeting, chaired by Prime Minister Karen Karapetyan. Finance Minister Vardan Aramyan presented macroeconomic outlook with the rate of economic growth projected to be increased.
“The 2017 budget envisaged 3.2% economic growth, yet the index of economic activity which is currently 5.5% as well as individual sector developments show our economic growth will stand at 4- 4.8%,” Aramyan said, adding that justified the decision to put economic growth forecast at 4.3% in the 2018 budget bill.
Aramyan stressed the 2018 budget envisages current expenditure growth totaling to 2.2-2.5%, instead focusing on capital expenditure increase.
“We need to earmark 5% or more economic growth and create respective basis for that. With the upcoming budget bill, we are increasing defense sector funding. The capital expenditure will comprise 175 billion AMD to compare with 95 billion of the year 2017, while 246,8 billion drams will be allocated to the defense sector, 37 billion more than in the previous budge bill,” Aramyan explained.
The finance minister next noted the cabinet has adopted a conservative stance on budget expenditure with expected 1,247.9 trillion to be collected in tax revenues.
The overall budget expenditure will amount 464.2 billion for 2018, the capital expenditure will stand at 175 billion. The state budget deficit in GDP may make 2.7% in 2018, comprising 156.9 billion AMD.