Սերժ Սարգսյանն այցելել է նորաբաց «Ուիգմոր Քլինիք» բժշկական կենտրոն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է օրթոպեդիայի, սպորտային վնասվածքաբանության և ողնաշարի վիրաբուժության նորաբաց ժամանակակից կենտրոն, որը հիմնադրվել է Հայաստանում դեռևս 2015թ-ից գործունեություն ծավալած «Ուիգմոր Քլինիք» ընկերության կողմից։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու մամուլի միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, բժշկական կենտրոնը ստեղծվել է Մեծ Բրիտանիայում գործող «Ուիգմոր Մեդիքալ» ընկերության մեթոդական և ֆինանսական ներդրումների շնորհիվ: Այն տեղակայված է մայրաքաղաքի կենտրոնում՝ պատմամշակութային արժեք ունեցող Պուշկին 56 հասցեում գտնվող հիմնովին վերանորոգված շենքում, որը 1880-ական թվականներից սկսած մշտապես ծառայել է Հայաստանի առողջապահական համակարգին:
Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել «Ուիգմոր Քլինիք» ընկերության նորաբաց բժշկական կենտրոնում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և առողջապահական որակյալ ծառայություններ մատուցելու նպատակով ստեղծված պայմաններին, հիմնադիրների և բուժանձնակազմի հետ զրուցել հաստատության ընթացիկ գործունեության և առաջիկա ծրագրերի մասին:
Նախագահին ներկայացվել է, որ ժամանակակից անհրաժեշտ բժշկական բոլոր սարքավորումներով հագեցած «Ուիգմոր Քլինիք»-ը համապատասխանեցվել է հիվանդանոցաշինության միջազգային չափանիշներին, հաստատությունում ներդրվել են պացիենտների վարման գործելակարգեր և ուղեցույցներ:
Կենտրոնի հիմնման ծրագրի ընդհանուր արժեքը 4.3 մլն ԱՄՆ դոլար է, որից 3.8 մլն դոլարն արդեն իսկ ներդրվել է: Պատասխանատուների հավաստմամբ՝ մինչև 2017թ-ի ավարտը նախատեսվում է ձեռք բերել ևս 500 հազ. դոլարի բժշկական սարքավորում և գույք՝ կենտրոնի երկրորդ վիրահատարանը կահավորելու համար:

Президент Армении посетил новый Центр ортопедии, спортивной травматологии и спинальной хирургии «Wigmore Clinic»
18:12 28/09/2017
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил недавно открытый современный центр ортопедии, спортивной травматологии и спинальной хирургии, основанный компанией «Wigmore Clinic», которая осуществляет деятельность в республике ещё с 2015 года. Подробности передает пресс-служба главы государства.
Согласно сообщению, медицинский центр создан благодаря методическим и финансовым вложениям действующей в Великобритании компании «Wigmore Medical». Центр расположен в центре Еревана, в здании, находящемся по адресу ул. Пушкина 56 и представляющем историко-культурную ценность, которое начиная с 1880 года всегда служило системе здравоохранения Армении.
Глава государства обошел медицинский центр, ознакомился с осуществленными работами и созданными для оказания качественных здравоохранных услуг условиями, побеседовал с основателями и медицинским персоналом о текущей деятельности учреждения и предстоящих программах.
Президенту было представлено, что оснащенная всем необходимым современным оборудованием клиника соответствует международным стандартам строительства больниц, в центре внедрены клинические руководства и протоколы ведения пациентов.
Общая стоимость программы основания центра составляет 4.3 млн. долларов США, из них 3.8 млн. долларов уже инвестированы. По словам ответственных лиц, до конца 2017 года планируется приобрести медицинское оборудование и инвентарь еще на 500 тыс. долларов – для оснащения второй операционной центра.