100 մլն դոլարի ներդրում՝ Մարտակերտի և Շահումյանի շրջաններում
«Այն, որ Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհի կառուցումը մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ էր ունենալու ոչ միայն Մարտակերտի և Շահումյանի շրջաններ, այլ առհասարակ Արցախ ներդրումներ բերելու առումով, որևէ մեկի մոտ կասկած չէր հարուցում»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, բացի նրանից, որ պետությունը քայլեր է մշակել նաև այդ շրջանները անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով ապահովելու համար, զուգահեռ մեծանում են ներդրումները հատկապես հիդրոէներգետիկայի և շինարարության ոլորտներում:
Նախօրեին Արցախի պետնախարար Արայիկ Հարությունյանն իր ամփոփիչ ասուլիսում տեղեկացրեց, որ առաջիկայում այդ շրջաններում նոր հիդրոկայանների, ջրի գործարանի, բակարանաշինության և մի շարք այլ ծրագրերի իրականացման արդյունքում 100 մլն դոլարից ավելի գումար է ներդրվելու:

Тигран Абрамян: В ряде районов Арцаха ожидается приток инвестиций в размере 100 млн. долларов
То, что строительство автодороги Мартакерт-Варденис будет иметь мультипликативный эффект для привлечения инвестиций не только в Мартакертский и Шаумяновский районы Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), но и в республику в целом, ни у кого не вызывало сомнений. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал советник президента НКР Тигран Абрамян.
По словам Тиграна Абрамяна, кроме того, что государство разработало шаги также и для обеспечения данных районов необходимой инфраструктурой, параллельно с этим увеличиваются инвестиции особенно в сферы гидроэнергетики и строительства.
Т.Абрамян сообщил при этом: накануне, 28 сентября, государственный министр НКР Араик Арутюнян в ходе пресс-конференции сообщил, что в ближайшее время в данных районах планируется внедрить более 100 млн. долларов в результате реализации программ по строительству новых гидроэлектростанций, жилищного строительства и осуществления ряда других проектов.