Համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու «Տեսարան Ռևելում» (իսկական անվանումը՝ «Ծով») կտավը, որը գողացվել էր 1976 թվականին ՌԴ «Դմիտրովսկի կրեմլ» թանգարան-արգելոցից, գտնվել է Շվեյցարիայում՝ աճուրդում:
«Տվյալներ էին ստացվել, որ Շվեյցարիայում՝ KOLLER աճուրդային տան վաճառքում ցուցադրվում է Հովհաննես Այվազովսկու 1845 թվականին ստեղծած «Տեսարան Ռևելում» կտավը»,- Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ ասել է ՌԴ ՆԳՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչը:
Նա հստաեցրել է, որ Ինտերպոլի շվեյցարացի գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում նկարը հանվել է վաճառքից: Ներկա պահին աշխատանքներ են տարվում ստեղծագործությունը ՌԴ վերադարձնելու ուղղությամբ:

Aivazovsky’s Sea painting, which had been stolen from Russia, is taken off sale of a Swiss auction, representative of the Russian Interior Ministry Irina Volk said on Friday, according to TASS Agency.
"Russia’s branch of Interpol with support from the Russian Ministry of Culture have found the stolen painting, which is a part of the Russian cultural heritage," the source quotes her as saying.
The specialists have learned that at the Koller auction in Switzerland was exhibited Aivazovsky’s View on Revel, painted in 1845. The painting’s original name is the Sea.
"The painting was stolen from the Dmitrov Kremlin Museum in 1976," she continued. "As a result of cooperation between the Interpol and the Swiss counterparts, the stolen painting, which estimated value is more than one million dollars, was taken off the auction." Authorized representatives are working on returning the painting to Russia.