ԱԱՀ-ն կոչ է անում հետաքննություն իրականացնել ադրբեջանական կոռուպցիոն համակարգի վերաբերյալ
Ամերիկայի հայկական համագումարը սեպտեմբերի 16-ին նամակ է ուղարկել Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության և կառավարական բարեփոխումների ու Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հատուկ հանձնաժողովներին՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության անհարկի ազդեցության հետ կապված, մասնավորապես հաշվի առնելով «Ադրբեջանական լվացքատունը» բացահայտող վերջին զեկույցը:
Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության և կառավարական բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Թրեյ Գաուդիին և ամենաբարձրաստիճան անդամ Էլայջա Քամմինգզին, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Նունիեսին (հանրապետական, Կալիֆորնիա) և ամենաբարձրաստիճան անդամ Ադամ Շիֆին (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) հղված նամակում Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը հայտարարել են. «Սույն նամակով ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում առ այն, որ լուրջ մտահոգություններ ունենք կապված Արևմտյան արժեքներն ու հաստատությունները նսեմացնելու Ադրբեջանի փորձերի, և ամենավերջին բացահայտումների հետ այն մասին, որ վերջինս «գաղտնի 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ստվերային դրամական միջոցներ է օգտագործել» Եվրոպայում, ինչպես հաղորդվել է սեպտեմբերի 5-ի BBC պարբերականի մի հոդվածում:
«Չպետք է աչք փակենք Ամերիկյան ժողովրդավարության վրա Ադրբեջանի` սահմաններն անցնող և կոռումպացված ազդեցությանը: Կոնգրեսը տեղյակ է այն պատճառներին, թե ինչու է Ալիևի ինքնավարությունը փորձում արդարացնել մարդու իրավունքների հետ կապված իր երկրի մասին արձանագրությունները, լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը՝ վերացնելով քրիստոնյա հայ բնակչությունը և դեմ դուրս գալով Միացյալ Նահանգների արժեքներին: 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի աննախադեպ հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ, երբ Ադրբեջանի կողմից ԻԼԻՊ-ի ոճով անդամախեղումների և հայերի գլխատման դեպքերը անհետևանք մնացին, ինքնին խոսուն են: Վերջին բացահայտումները միայն հաստատում են, որ խոշոր գումարներ են ծախսվում՝ կաշառելու պաշտոնյաներին, որպեսզի նրանք չգործեն այնպես, ինչպես ընտրազանգվածներն են ակնկալում», - նշել են Համագումարի համանախագահներ Բարսամյանը և Գրիգորյանը:
Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության և կառավարական բարեփոխումների ու Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հատուկ հանձնաժողովներին ուղղված նամակն այստեղ:

Армянская Ассамблея Америки призвала Палату представителей США расследовать коррупционную деятельность Азербайджана
11:08 30/09/2017
Армянская Ассамблея Америки 16 сентября направила письмо в Палату представителей США, выражая свою обеспокоенность в связи с «Икорной дипломатией» Азербайджана.
В письме сопредседатели ААА – Энтони Барсамян и Ван Григорян – отметили, что у них серьезные опасения в связи с попытками Азербайджана всячески пренебрегать западными демократическими ценностями и учреждениями, последним подобным действием стало использование в Европе так называемой «черной кассы» в размере $3 миллиардов. Это стало известно из статьи информагентства ВВС.
«Поскольку речь шла об огромных суммах, которые были выведены через серию подставных компаний, данная схема получила название «Азербайджанский „ландромат”». Согласно расследованию, опубликованному в отчете Центра исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP), с 2012 по 2014 год, массово арестовывая активистов и журналистов, члены правящей элиты Азербайджана использовали фондовые финансовые средства для оплаты европейским политикам, а также отмывали деньги и тратили их на роскошные вещи», - подчеркнули авторы письма.
Кроме того, в мае и июне 2013 года 11 членов Конгресса и 32 штатных сотрудника посетили Азербайджан в рамках конференции, которая осуществлялась якобы при поддержке двух неправительственных организаций.
«Икорная дипломатия» Азербайджана также прослеживается в отчете Европейской инициативы стабильности (ESI), где указано, что большие суммы денег, драгоценности, дорогие часы, компьютерная техника и другие ценные вещи выводились специально для ряда европейских политиков.
«Мы не намерены закрывать глаза на тот факт, что Азербайджан переходит все допустимые границы и оказывает коррумпированное влияние на демократию США. Конгрессу известны причины, почему автократия Алиева пытается бросить тень на его протоколы по правам человека, решить карабахский конфликт путем истребления христианского армянского населения, таким образом, действуя против демократических ценностей. Возобновление беспрецедентных военных действий в Карабахе в апреле 2016 года, которые сопровождались глумлением над телами погибших, обезглавливаниями в стиле «Исламского государства» (террористическая группировка, запрещенная в ряде стран, в том числе и в РФ. – Прим.ред.), говорит само за себя», – подчеркнули авторы, призывая комитет в последующих расследованиях приложить больше усилий в выявлении нарушений со стороны азербайджанского правящего режима.