ԱԱՀ-ն կոչ է անում հետաքննություն իրականացնել ադրբեջանական կոռուպցիոն համակարգի վերաբերյալ
Ամերիկայի հայկական համագումարը սեպտեմբերի 16-ին նամակ է ուղարկել Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության և կառավարական բարեփոխումների ու Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հատուկ հանձնաժողովներին՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության անհարկի ազդեցության հետ կապված, մասնավորապես հաշվի առնելով «Ադրբեջանական լվացքատունը» բացահայտող վերջին զեկույցը:
Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության և կառավարական բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Թրեյ Գաուդիին և ամենաբարձրաստիճան անդամ Էլայջա Քամմինգզին, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Նունիեսին (հանրապետական, Կալիֆորնիա) և ամենաբարձրաստիճան անդամ Ադամ Շիֆին (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) հղված նամակում Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը հայտարարել են. «Սույն նամակով ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում առ այն, որ լուրջ մտահոգություններ ունենք կապված Արևմտյան արժեքներն ու հաստատությունները նսեմացնելու Ադրբեջանի փորձերի, և ամենավերջին բացահայտումների հետ այն մասին, որ վերջինս «գաղտնի 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ստվերային դրամական միջոցներ է օգտագործել» Եվրոպայում, ինչպես հաղորդվել է սեպտեմբերի 5-ի BBC պարբերականի մի հոդվածում:
«Չպետք է աչք փակենք Ամերիկյան ժողովրդավարության վրա Ադրբեջանի` սահմաններն անցնող և կոռումպացված ազդեցությանը: Կոնգրեսը տեղյակ է այն պատճառներին, թե ինչու է Ալիևի ինքնավարությունը փորձում արդարացնել մարդու իրավունքների հետ կապված իր երկրի մասին արձանագրությունները, լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը՝ վերացնելով քրիստոնյա հայ բնակչությունը և դեմ դուրս գալով Միացյալ Նահանգների արժեքներին: 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի աննախադեպ հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ, երբ Ադրբեջանի կողմից ԻԼԻՊ-ի ոճով անդամախեղումների և հայերի գլխատման դեպքերը անհետևանք մնացին, ինքնին խոսուն են: Վերջին բացահայտումները միայն հաստատում են, որ խոշոր գումարներ են ծախսվում՝ կաշառելու պաշտոնյաներին, որպեսզի նրանք չգործեն այնպես, ինչպես ընտրազանգվածներն են ակնկալում», - նշել են Համագումարի համանախագահներ Բարսամյանը և Գրիգորյանը:
Ներկայացուցիչների պալատի Վերահսկողության և կառավարական բարեփոխումների ու Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հատուկ հանձնաժողովներին ուղղված նամակն այստեղ:

Armenian Assembly of America urges congressional investigation of worldwide Azerbaijani corruption scheme
11:30 29/09/2017
The Armenian Assembly of America (Assembly) sent a letter to the House Oversight and Government Reform and House Select Committees on Intelligence expressing concern regarding the undue influence of Azerbaijan's caviar diplomacy, especially given a recent report revealing the "Azerbaijani Laundromat."
In their letter to House Oversight and Government Reform Chairman Trey Gowdy and Ranking Member Elijah Cummings alongside House Intelligence Chairman David Nunes (R-CA) and Ranking Member Adam Schiff (D-CA), Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian stated: "We are writing to bring to your attention our serious concerns regarding Azerbaijan's attempts to undermine western democratic values and institutions, and the most recent revelations that it 'operated [a] secret $3bn slush fund,' in Europe," as reported in a September 5, 2017 BBC article.
"We should not turn a blind eye to Azerbaijan's out of bounds and corrupt influence on American democracy. Congress is familiar with the reasons why the Aliyev autocracy is trying to whitewash its human rights record, resolve the Nagorno Karabkah conflict by wiping out the Christian Armenian population, and ally itself against United States values. Azerbaijan's unprecedented April 2016 attacks against Nagorno Karabakh and Armenia, where its ISIS-style mutilations and beheadings of Armenians have gone without consequence, speak for themselves. The recent revelations only confirm the vast amounts being spent to corrupt officials from doing what their electorates expect," Assembly Co-Chairs Barsamian and Krikorian said.
The Assembly’s letter sent to the House Oversight and Government Reform and House Select Committees on Intelligence is available here.