Հայաստանը տեղեկատվական պատերազմների բնագավառում մեծ փորձ ունի. Սամվել Մարտիրոսյան
Ոչ ոք չի կարող հստակ նկարագրել՝ որն է հիբրիդային պատերազմը:  Բայց ընդհանուր առմամբ ոչ ավանդական մեթոդների կիրառումը համարվում է հիբրիդային պատերազմի կոմպոնենտ: Հիբրիդային պատերազմի բաղադրիչներ է համարվում քարոզչական պատերազմը, որն այսօր ունի բազմաթիվ նոր մեթոդներ՝ սկսած սոցիալական ցանցերի կիրառում, կիբերհարձակումներ: Ընդհուպ կան դեպքեր, երբ կիբերհարձակումները բերել են ֆիզիկական լուրջ վնասնեսրի՝ ենթակառուցվածքային մակարդակով: «Արդի պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին հավաքական անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման խնդիրները» խորագրով միջխորհրդարանական լսումների ժամանակ լրիագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՏՏ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Հիբրիդային պատերազմի տարրերի կիրառում կարելի է տեսնել նաև ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում՝ քարոզչական պատերազմ, կիբերհարձակումներ: Սա կարելի է համարել քողարկված պատերազմ, բայց միաժամանակ ակնհայտ է, որ հակամարտող կողմերը շատ ակտիվ են գործում: Հիբրիդային պատերազմն այն պատերազմն է, որ հստակ սահմաններ գոյություն չունեն: Տեխնիկական միջոցներն այսօր թույլ են տալիս գործողություններ իրականացնել խորը թիկունքում»,- նշեց փորձագետը՝ շեշտելով, որ այսօր գրեթե բոլոր հակամարտություններն էլ հիբրիդային պատերազմի տարրեր են պարունակում:
Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով, կիսաթեժ պատերազմական վիճակում գտնվող Հայաստանը պետք է հաշվի առնի այս նրբությունները: Ավելին, մեր երկիրն այս ոլորտում տեղեկատվական պատերազմների բնագավառում բավական մեծ փորձ ունի:
«Փաստացի, ղարաբաղյան հակամարտության մեկնարկից ի վեր նաև տեղեկատվական պատերազմ է ընթանում: 2000-ականներից այդ պատերազմն անցել է համացանցային դաշտ: Փաստացի, համացանցը հանդիսանում է պատերազմի ճակատներից մեկը: Հայ-ադրբեջանական ամենաթեժ կիբեր ընդհանրումը եղել է 2012 թվականին, երբ Հունգարիան Սաֆարովին արտահանձնեցին: Մի քանի օրվա մեջ եղավ շատ լուրջ ընդհարում:
Տուժեցին երկու կողմերն էլ: Ինչ վերաբերում է տեղեկատվական պատերազմի ներկա փուլին, ապա ակնհայտ է, որ վերջին մեկ-երկու տարում Ադրբեջանը կիբերմիավորումներ է ձևավորում: Եթե վերլուծենք հայկական կողմի գործունեությունը, ապա առնվազն կարող ենք տեսնել բաց տեղեկատվություն, որ բանակն ամեն զորակոչի հայտարարում է կիբեր միավորումների համալրման մասին»,- նշեց ՏՏ ոլորտի մասնագետը:

Самвел Мартиросян: Армения имеет достаточно большой опыт в сфере информационных войн
Никто не может дать точного определения понятию гибридной войны. Но в общей сложности использование нетрадиционных методов считается компонентом гибридных войн.  Об этом заявил сегодня медиаэксперт Самвел Мартиросян в ходе брифинга на полях состоявшихся в Ереване Межпарламентских слушаний «Вопросы эффективного противодействия системы коллективной безопасности гибридным войнам в современных условиях».
Отметим, в Ереване 30 сентября состоялись Межпарламентские слушания на тему «Вопросы эффективного противодействия системы коллективной безопасности гибридным войнам в современных условиях» с участием экспертов. Слушания были проведены по предложению и инициативе Постоянной комиссии Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) по политическим вопросам и международному сотрудничеству.
По словам С.Мартиросяна, компонентом гибридных войн считается также пропагандистская война, при которой сегодня используется множество новых методов: использование соцсетей, кибератаки и пр.
«Применение компонентов гибридной войны прослеживается и в контексте карабахского конфликта: пропагандистская война, кибератаки. Это можно считать завуалированной войной, однако при этом очевидно, что противоборствующие стороны действуют весьма активно. У гибридных войн нет четких границ. Современные технические средства сегодня позволяют осуществлять действия и глубоко в тылу», – отметил эксперт, добавив: сегодня практически все конфликты сопровождаются компонентами гибридной войны.
По словам Самвела Мартиросяна, при нынешних реалиях Армения должна учесть все эти тонкости. Более того, как он указал, Армения имеет достаточно большой опыт в сфере информационных войн.
«Фактически с начала карабахского конфликта проводится и информационная война. С 2000-ых годов эта война перенеслась в Интернет-пространство. Фактически это один из фронтов», – указал он.