10 տարում Արցախի ՀՆԱ-ն աճել է 4 անգամ
Վերջին 10 տարիներին, Արցախում, Հայաստանում և առհասարակ աշխարհում տեղի են ունեցել իրադարձություններ՝ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամ, քաղաքական լուրջ ցնցումներ, պատերազմական գործողություններ, ինչպես Արցախում, այնպես էլ՝ տարածաշրջանում, որոնք լուրջ ազդեցություն են ունեցել տնտեսական աճի դինամիկայի վրա: Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա նշել է, որ նախօրեին, Արցախում ամփոփվել է վերջին 10 տարիների տնտեսական զարգացումներն ու արձանագրված ցուցանիշները. ընդհանուր ցուցանիշներն Արցախի մասով բավականին հետաքրքրական են:
«Եթե 2007 թվականին Արցախի ՀՆԱ-ն կազմում էր 70,8 մլրդ դրամ, 2016թ.՝ 229,6 մլրդ, ապա 2017 թվականին խնդիր է դրվել այն հասցնել շուրջ 270 մլրդ-ի՝ տասը տարում ապահովելով անվանական ՀՆԱ-ի գրեթե 4 անգամ աճ:
Աճի նշված բոլոր ցուցանիշներն արտահայտվել են պետական բյուջեի եկամուտների ավելացմամբ՝ 2007թ.-ի 30 մլրդ դրամի փոխարեն 2017թ.-ին այն կհասնի 100 մլրդ դրամի»,-գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

Artsakh economy records fourfold GDP growth in ten years – advisor to the president
Over the past ten years the Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic has seen fourfold GDP growth, Advisor to the Artsakh president Tigran Abrahamyan wrote on Facebook, citing the cumulative data of the country’s economic indexes over the past ten years.
“In 2007 the Artsakh GDP totaled to 70,8 billion AMD, in 2016 - 229,6 billion, and in 2017 it is expected to ensure 270 billion to hit fourfold nominal GDP growth over the course of the past ten years,” Abrahamyan wrote.
The Artsakh official went on saying the growth rate is well expressed in the budget revenues with 30 billion AMD in 2007 against 100 billion expected in 2017.