10 տարում Արցախի ՀՆԱ-ն աճել է 4 անգամ
Վերջին 10 տարիներին, Արցախում, Հայաստանում և առհասարակ աշխարհում տեղի են ունեցել իրադարձություններ՝ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամ, քաղաքական լուրջ ցնցումներ, պատերազմական գործողություններ, ինչպես Արցախում, այնպես էլ՝ տարածաշրջանում, որոնք լուրջ ազդեցություն են ունեցել տնտեսական աճի դինամիկայի վրա: Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա նշել է, որ նախօրեին, Արցախում ամփոփվել է վերջին 10 տարիների տնտեսական զարգացումներն ու արձանագրված ցուցանիշները. ընդհանուր ցուցանիշներն Արցախի մասով բավականին հետաքրքրական են:
«Եթե 2007 թվականին Արցախի ՀՆԱ-ն կազմում էր 70,8 մլրդ դրամ, 2016թ.՝ 229,6 մլրդ, ապա 2017 թվականին խնդիր է դրվել այն հասցնել շուրջ 270 մլրդ-ի՝ տասը տարում ապահովելով անվանական ՀՆԱ-ի գրեթե 4 անգամ աճ:
Աճի նշված բոլոր ցուցանիշներն արտահայտվել են պետական բյուջեի եկամուտների ավելացմամբ՝ 2007թ.-ի 30 մլրդ դրամի փոխարեն 2017թ.-ին այն կհասնի 100 մլրդ դրամի»,-գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

За последние 10 лет в Арцахе, Армении и мире в целом произошли события – мировой экономический кризис, серьезные политические потрясения, военные действия (как в Арцахе, так и в регионе), которые серьезно отразились на динамику экономического роста. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал советник президента Республики Арцах (НКР) Тигран Абрамян.
По его словам, накануне, 1 октября, в Арцахе были обобщены экономические развития минувших 10 лет и зарегистрированные показатели, общие показатели по части Арцаха довольно примечательны.
«Если в 2007 году ВВП Арцаха составлял 70,8 млрд драмов, в 2016 году – 229,6 млрд, то в 2017 году поставлена задача довести этот показатель до порядка 270 млрд, обеспечив рост ВВП практически в 4 раза за 10 лет.
Все указанные показатели роста выразились в увеличении доходов государственного бюджета – вместо 30 млрд драмов в 2007 году до 100 млрд в 2017 году», – написал Тигран Абрамян.