2017 թ. հունվարից սեպտեմբեր ՀՀ օդանավակայաններում ուղևորահոսքն աճել է 24 տոկոսով
Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին կազմել է 1 922 183 մարդ, որը 24 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը:
ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մմուլի ծառայության հաղորդմամբ, սեպտեմբեր ամսին ՀՀ երկու օդանավակայաններում ուղևորահոսքը կազմել է 255 010 մարդ՝ 2016թ. նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 15.5 տոկոսով:
2017 թվականի սեպտեմբեր ամսին Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 245 364 մարդ՝ 11.2 տոկոսով գերազանցելով նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսվա ցուցանիշը:
2017 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, 2016 թվականի նույն ամիսների հետ համեմատած, «Զվարթնոց» օդանավակայանում գրանցվել է ուղևորահոսքի 20.3 տոկոս աճ:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին բեռնափոխադրումը կազմել է 17 183 տոննա ապրանք, որը 49.7 տոկոսով գերազանցում է 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
2017 թվականի սեպտեմբեր ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 9646 մարդ:
«Շիրակ» օդանավակայանում 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ուղևորահոսքը կազմել է 65 889 մարդ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում կազմելով 7 065 մարդ:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 21 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք- վայրէջքները:

ГУГА Армении: С января по сентябрь 2017 года пассажиропоток в аэропортах «Звартноц» и «Ширак» вырос на 24%
Международные аэропорты Армении – ереванский «Звартноц» и гюмрийский «Ширак» – в январе-сентябре 2017 года обслужили 1 922 183 пассажиров, что на 24% больше аналогичного показателя прошлого года. Об этом сообщает пресс-служба Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении.
В сентябре с.г. два аэропорта Армении обслужили 255 010 пассажиров, что выше показателя за аналогичный период 2016 года на 15,5 %.
В сентябре 2017 года аэропорт «Звартноц» обслужил 245 364 пассажиров, что больше показателя за аналогичный период 2016 года на 11,2 %.
За период с января по сентябрь 2017 года аэропорт «Звартноц», по сравнению с тем же периодом прошлого года, зарегистрировал рост пассажиропотока на 20,3 %.
За январь-сентябрь 2017 года объем грузоперевозок через аэропорт «Звартноц» составил 17 183 т, что на 49,7 % больше, чем в 2016 году.