Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` հոկտեմբերի 2-ից հոկտեմբերի 3-ը հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 12 դեպքից բացահայտվել է 9-ը:
Արձանագրվել է թմրանյութի հայտնաբերման 4 դեպք։ Բացահայտվել է խարդախության 7, գողության 5, խուլիգանության 2, սպանության փորձի, բռնաբարության կամ բռնաբարության փորձի, անձի առևանգման, կողոպուտի, դրամանենգության և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է մարմնական վնասվածք հասցնելու 9 և գողության 2 դեպք։
Անցած 1 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 8 պատահար, ինչի հետևանքով 10 մարդ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Police reports on the criminal situation in the republic
According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, 9 out of 12 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from October 2 to October 3, as well as 1 case of kidnapping, 1 case of robbery, 7 cases of swindling, 5 cases of theft, 2 cases of hooliganism, 1 case of attempted murder, 1 case of rape or attempted rape, 1 case of abuse of official powers and 1 case of counterfeiting have been solved; 4 cases of detection of narcotics have been registered.
From earlier committed crimes 2 case of theft, 9 cases of infliction of bodily injuries have been solved. Over the past 1 day 8 road traffic accidents have been registered in the republic: 10 people got bodily injuries of varying levels of gravity, the release said.