Ուկրաինայի քաղաքացիությունից զրկված Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին այդ երկրից քաղապաստան է խնդրել։ Այս մասին գրում է «Վեստի.ռու»-ն։
Ինչպես հայտնել է նրա փաստաբան Մարկիան Գալաբալան, Սաակաշվիլին խնդրել է իրեն քաղաքացու կարգավիճակ տալ, որը լրացուցիչ պաշտպանության կարիք ունի։ Փաստաբանը պարզաբանել է, որ «քաղապաստան»-ը նշված կարգավիճակի կենցաղային անվանումն է։
Հիշեցնենք, որ չունենալով որևէ երկրի քաղաքացիություն՝ Սաակաշվիլին ճանապարհորդել է Եվրոպայում, այնուհետ ապօրինի կերպով հատել սահմանը, վերադարձել Ուկրաինա և հայտարարել քաղաքական իր հավակնությունների մասին։

Former Georgian president and leader of the Movement of New Forces political party Mikheil Saakashvili has filed a request to provide him political asylum in Ukraine, his lawyer Markiyan Galabala told TASS on Tuesday.
"Saakashvili asks to be granted the status of a citizen who needs additional protection. Political asylum is an ordinary name for this status," he said, as quoted by the agency.
The corresponding statement was sent to the office of the Ukrainian State Migration Service in the Lvov Region on September 11, the lawyer said. "The State Migration Service has not responded to our request yet. The response is to be received during the day, according to the law," Galabala added.