Շուկայի պահանջարկն է գին ձևավորում. գյուղնախարարը՝ մսի թանկացման մասին
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը համոզված է, որ մսի շուկայում թանկացումները պայմանավորված են պահանջարկի ավելացմամբ։
«Շուկայի պահանջարկն է գին ձևավորում», -ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Լրագրողների հարցին՝ մարդիկ սկսել են շա՞տ միս ուտել, նախարարն արձագանքեց. «Բոլոր դեպքերում շուկան է որոշում գինը, շատ-քիչ ուտելը ուրիշ հարց է»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ երկրից անասնագլխաքանակ է արտահանվում, ինչն էլ թանկացման պատճառ է դարձել, Իգնատի Առաքելյանը պատասխանեց. «Կա արտահանում, որը կազմել է 12 հազար լրացուցիչ խոշոր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակ, և դա չէր կարող ազդել մսի գնի վրա։ Բայց դա կարող էր մի իրավիճակ ստեղծել, որի հետևանքով մսի գինը կբարձրանար, ասենք՝ վաճառողը մտածեր, քանի որ կա պահանջարկ, գինը բարձրացնեմ»։
Հարցին՝ արդյոք գյուղատնտեսութան ոլորտում գրանցված անկումը համարում է իր վատ աշխատանքի հետևանք, Իգնատի Առաքելյանը նշեց, որ գնահատականները թողնում է հասարակությանը։

Неужели народ в Армении стал есть много мяса? Глава Минсельхоза И. Аракелян объяснил рост цен
Подорожание на рынке мясных продуктов Армении обусловлено ростом спроса. Об этом заявил сегодня на брифинге в парламенте министр сельского хозяйства РА Игнатий Аракелян.
На вопрос журналистов, «неужели народ в Армении стал есть больше мяса», министр ответил: «Спрос на рынке формирует цены. В любом случае стоимость обусловлена рыночными отношениями. А много ли или мало едят люди мясо – это уже другой вопрос».
В ответ на вопрос, может ли повышение цен на мясо быть обусловлено ростом экспорта поголовья скота, И. Аракелян сказал: «Есть экспорт, который дополнительно составил поголовье крупного рогатого скота на 12 тысяч больше, и это не могло отразиться на ценах. Но это могло создать некую ситуацию, при которой цена на мясо могла возрасти, то есть продавец мог подумать – раз есть спрос, то могу завысить цену».
На вопрос, не считает ли он спад в сфере сельского хозяйства результатом своей деятельности, И. Аракелян ответил, что оценки его работе должно дать общество.