Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային մրցաշարին կմասնակցեն ավելի քան 100 ազատ ոճի ըմբիշներ
Հոկտեմբերի 6-8-ը Վանաձորում կկայանա Սեուլի օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն Ստեփան Սարգսյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի 22-րդ միջազգային մրցաշարը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրել է, որ մրցաշարին մասնակցելու են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Իրանի, Վրաստանի և Բուլղարիայի ըմբիշները։
«Այս տարի մրցաշարն անցկացվում է աշխարհի առաջնությունից հետո, այդ պատճառով համեմատաբար քիչ թիմեր են հայտավորված: Հնարավոր է՝ վերջին պահին ևս մի քանի երկրներ ավելանան:
Հայաստանը կներկայացնի մոտ 55 ըմբիշ, այդ թվում հավաքականի տղաները, բացառությամբ Գևորգի Կետոևի ու Լևան Բերիանիձեի: Ընդհանուր առմամբ մրցաշարին կմասնակցեն ավելի քան 100 ըմբիշներ»,- ասաց Արայիկ Բաղդադյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ մրցաշարի անցկացման հիմնական նպատակը Հայաստանում ըմբշամարտի զարգացումն է.
«Այս տարի ևս մրցաշարը կկայանա Վանաձորում: Ցանկանում ենք Հայաստանում մեծացնել ըմբշամարտի աշխարհագրությունը: Վանաձորի երեխաների համար սա լրացուցիչ խթան է այս մարզաձևով զբաղվելու համար»,- նշեց Արայիկ Բաղդադյանը:

В турнире им. Степана Саркисяна в армянском Ванадзоре выступят свыше 100 борцов
В Ванадзоре с 6 по 8 октября пройдет 22-й международный турнир по вольной борьбе имени серебряного призера Олимпийских игр в Сеуле, чемпиона Европы Степана Саркисяна. Об этом сообщает пресс-служба Национального олимпийского комитета Армении (НОКА).
Генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдатян сообщил, что в турнире примут участие борцы из Армении, России, Украины, Ирана, Грузии и Болгарии.
«В этом году турнир проводится после чемпионата мира, по этой причине заявлено сравнительно мало команд. Возможно, в последний момент добавится еще несколько стран.
Армению представят около 55 борцов, в том числе члены сборной, за исключением Георгия Кетоева и Левана Берианидзе. В общей сложности в соревновании выступят свыше 100 борцов», – сказал Араик Багдатян.
По словам генерального секретаря федерации, главная цель соревнования – развитие борьбы в Армении.
«В этом году соревнование вновь пройдет в Ванадзоре», – сказал  Араик Багдатян, добавив: «Для ванадзорских детей это станет дополнительным стимулом для занятий этим видом спорта».