Հայ ժամանակակից աբստրակտ արվեստը «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի Մեկնումներ և VIP սրահներում հոկտեմբերի 2-18-ը գործում է նկարիչ Կարեն Մկրտչյանի անհատական ցուցահանդես-վաճառք, որտեղ ներկայացված են արվեստագետի՝ տարբեր ժամանակաշրջանների կտավներ: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է  art.am  ծրագրի շրջանակներում:
Ըստ նկարչի` իր գործերն արտահայտում են. «Իրականության և երևույթների վերաիմաստավորում-խմբագրում` ձերբազատված մակերեսի տեսանելին նկարագրելու պարտադրանքից, տրանսֆորմացնելով և փոխաբերելով ճանաչելի և շոշափելի ձևերը` տալով նրանց նոր հանդերձ ու նկարագիր, և այդ բոլորը անցկացնելով զգայականի և ենթագիտակցականի թանձր խառնարանով` արդյունքում թողնելով միայն ներքին պրիզմայից ելնող անդրադարձերը»:
Կարեն Մկրտչյանը ծնվել է 1958թ.-ին Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում: 1979թ-ին ավարտել է հայկական մանկավարժական ինստիտուտի գեղարվեստի բաժինը: 1996թ-ից հանդիսանում է Հայաստանի նկարիչների միության, իսկ 2003թ-ից «Կերպար» նկարիչների ընկերակցության անդամ:
Կազմակերպիչների տեղեկացմամբ, 1979թ-ից մինչ օրս Կարեն Մկրտչյանի աշխատանքները ցուցադրվել են Հայաստանում, Ֆրանսիայում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, Ուկրաինայում, Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում:

A solo exhibition sales of the works of contemporary Armenian painter Karen Mkrtchyan has opened at the departure and VIP halls of Zvartnots International Airport in Yerevan
The exhibition held as part of the art.am project, features the artist’s paintings of different periods, running from 2 to 18 October.
According to Karen Mkrtchyan, his works ‘re-evaluate and reshape the reality and phenomena, freed from compelled depiction of the visible, transform the familiar and tangible forms, giving them new shapes and descriptions through levels of sensuality and subconsciousness.’
Karen Mkrtchyan was born in 1958, in Artik town of Armenia’s Shirak Province. In 1979, he graduated from the Painting Faculty of Yerevan Pedagogical Institute. Since 1996, the artist is a member of the Armenian Artists’ Union and since 2003 – member of the Association of Artists KERPAR.
Starting from 1979, Karen Mkrtchyan’s works have gone on display in Armenia, France, the United Arab Emirates, Ukraine, Russia and a number of other countries.