Վարչապետը հանձնարարել է հիմնավորումներ գտնել Հայաստանում CNN-ի հեռարձակումը դադարեցնելու համար. «Ժամանակ»
09:34 06/10/2017
«Ժամանակ»-ում կարդում ենք. «Ռուսները որոշել են Ռուսաստանի տարածքում արգելել CNN հեռուստաընկերության ծրագրերի հեռարձակումը։ Ռուսական «Ռոսկոմնադզոր»-ի տնօրենի տեղակալ Վադիմ Սուբոտինը հայտարարել է, խախտումներ են հայտնաբերել ընկերության ներկայացված տվյալներում, և պահանջել են մինչև հոկտեմբերի 11-ը ուղղել դրանք։
Պարզ է, որ սա ՌԴ-ԱՄՆ ինֆորմացիոն պատերազմի մի դրվագ է. ԱՄՆ-ում  ուզում են դադարեցնել ռուսական RT հ/ը-ի գործունեությունը, ինչին ռուսները պատասխանում են CNN-ի գործունեությունը դադարեցնելով»։
«Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ Ռուսաստանի օրինակին կարող է հետևել նաև Հայաստանը։ Վերջերս վարչապետ Կարեն  Կարապետյանը հանձնարարել է հիմնավորումներ գտնել Հայաստանում CNN-ի հեռարձակումը դադարեցնելու համար։ Չի բացառվում, որ մինչև տարեվերջ ամերիկյան խոշորագույն լրատվական հեռուստաընկերության հեռարձակումը դադարեցվի։

«Жаманак»: Премьер поручил найти обоснования для прекращения вещания телеканала CNN International в Армении
12:04 06/10/2017
Газета «Жаманак» пишет, что на территории России решено запретить трансляцию программ американского телеканала CNN. Заместитель руководителя Роскомнадзора Вадим Субботин сообщил о выявлении нарушений российского законодательства со стороны американского телеканала CNN International – неправильно указанные в эфире выходные данные, в связи с чем ведомство потребовало до 11 октября исправить их.
«Ясно, что это еще один эпизод информационной войны РФ – США. В США хотят прекратить деятельность российского телеканала RT, в ответ на это русские отвечают прекращением вещания CNN», - пишет газета.
По сведениям издания, примеру России может последовать также Армения. Недавно премьер Карен Карапетян поручил найти обоснования для прекращения вещания CNN. Не исключается, что до конца года в Армении будет прекращено вещание телеканала CNN International.