Եթե փառատոնը կարողանում է միջազգային որակի նոր հնչողություն առաջարկել, մեծագույն հաջողություն է. Սերգեյ Սմբատյան
Հոկտեմբերի 11-ին կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան միջազգային 5-րդ փառատոնը։ Այն այս տարի նվիրված է Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյա հոբելյանին։ Մինչև դեկտեմբերի 11-ը շարունակվող փառատոնի ընթացքում կայանալու են բազմաթիվ սիմֆոնիկ և կամերային համերգներ, որոնց ընթացքում կհնչեն նաև պրեմիերաներ։
«Կունենանք մատչելի, պոպուլյար, բարդ ծրագրեր, Հայաստան կգան մեզ, աշխարհի համար կարևոր արտիստներ: Եթե մեզ ու աշխարհի համար նույն արտիստներն են կարևոր, նշանակում է, որ մեծ հաջողություն է փառատոնի համար»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը՝ հավելելով, որ փառատոնի ընթացքում դոմինանտ է լինելու Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը:
Փառատոնը մեկնարկելու է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչի ելույթով՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
«Մեծ ձեռքբերում է: Շատ եմ կարևորում այդ համերգը, քանի որ կան արտիստներ, ծրագրեր, որոնք հայտնի են աշխարհում, հետևում է ողջ աշխարհը: Կարծում եմ՝ հոկտեմբերի 11-ի համերգը հենց այդպիսինն է լինելու, քանի որ Հայաստանում ելույթ է ունենալու հայտնի արտիստ Մալկովիչը, ծրագիրն էլ յուրահատուկ է»,- ասաց Ս. Սմբատյանը:
Նա նշեց, որ այդ ծրագրի վրա երկար են աշխատել, պրեմիերան կայացել է երկու տարի առաջ Սեուլում:
«Նման ծրագրով հանդես գալու գաղափարը Ջոնինն է: Մենք ունենք ընդհանուր պրոդյուսերական թիմ, որը կարողացավ ստեղծել այդ պրոեկտը»,- ասաց նա:
Համերգին Մալկովիչը կներկայացնի հատված Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» նովելից՝ 20-րդ դարի 2-րդ կեսի ամենանշանավոր կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված կոնցերտի ուղեկցությամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա ճանաչված դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։
«Երբ կարդացի տեքստը, հասկացա, որ երաժշտությունը պետք է լինի ոչ միստիկ, ոչ շատ բարդ, ոչ շատ հայտնի դասական: Այդ միաձուլումը ստացվեց՝ թատրոնի, տեքստային ասելիքը, բովանդակությունը, երաժշտութունը, նվագախմբի քանակը»,- նշեց դիրիժորը:
Փառատոնի ընթացքում կներկայացվեն Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիան, «Խաչատրյանը և ջազը» համերգային նախագիծը, հանդես կգան հայտնի արտիստներ՝ դաշնակահարներ Գլորիա Քամփաները, Հայկ Մելիքյանը, Լևոն Կարապետյանը, ջութակահարներ Դավիդ Նեբելը, Մարկ Բուշկովը, մեներգիչ Վլադիմիր Բայկովը (բաս) և ուրիշներ:
Ս. Սմբատյանի խոսքով, «Խաչատրյանը և ջազը» նախագիծը մեծ հաջողություն ունի Հայաստանում, նաև Հայաստանից դուրս, ինչը նույնպես վկայում է փառատոնի հաջողության մասին:
«Եթե փառատոնը կարողանում է միջազգային որակի նոր հնչողություն առաջարկել, նոր շունչ տալ, մեծագույն հաջողություն է»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ նախագծի շրջանակում կան նոր գործեր, մշակումներ, լինելու է ներկայացման նոր ֆորմատ:
Խոսելով փառատոնի մասին, Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ այս հինգ տարիների ընթացքում 40 արտիստ է եկել Հայաստան, ավելի քան 15 համաշխարհային պրեմիերա է եղել:
«Դեռ շատ անելիքներ ունենք, մտածում ենք ոչ ստանդարտ ծրագրերի մասին, արտիստների, ովքեր ստեղծում են նոր գաղափարներ»,- ասաց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:

Сергей Смбатян назвал большим достижением участие Джона Малковича в открытии Международного фестиваля Хачатуряна в Ереване
13:33 07/10/2017
В концертном зале Арама Хачатуряна в Ереване 11 октября будет дан старт 5-му Международному фестивалю Хачатуряна: концерт-открытие ознаменуется выступлением голливудской величины, легенды Джона Малковича.
В этом году Международный фестиваль Хачатуряна посвящен 200-летию со дня рождения мариниста Ивана Айвазовского. Программа фестиваля, который продлится до 11 декабря, обещает быть насыщенной и разнообразной: симфонические и камерные концерты, премьеры.
«Будут доступные, популярные, сложные программы, в Армению прибудут интересные нам, миру артисты. И если и нам, и миру интересны одни и те же артисты – это большой успех для фестиваля», –  сказал на встрече с журналистами основатель Государственного молодежного оркестра Армении, дирижер Сергей Смбатян, добавив: доминирующей на фестивале будет музыка Арама Хачатуряна.
При этом Сергей Смбатян назвал большим достижением, что концерт-открытие ознаменуется выступлением Джона Малковича.
«Придаю большую важность этому концерту. Есть артисты, за творчеством которых следят во всем мире. Считаю, что предстоящий 11 октября концерт также будет в центре внимания, поскольку в Армении выступит известный артист Джон Малкович, представим уникальный проект», – сказал дирижер.
В рамках проекта исполнение Концерта для фортепиано и струнного оркестра Альфреда Шнитке будет сопровождаться одновременной декламацией романа Эрнесто Сабато «О героях и могилах» (глава «Сообщение о слепых»). В качестве солистки выступит пианистка Анастасия Теренкова.
Говоря о фестивале, Сергей Смбатян отметил, что за минувшие 5 лет Армению в рамках Международного фестиваля Хачатуряна посетили 40 артистов, состоялось более 15 мировых премьер.
Фестиваль проходит под высоким патронатом президента РА Сержа Саргсяна. Музыкальный праздник реализуется благодаря совместным усилиям Государственного молодежного оркестра Армении (Генеральный партнер оркестра – ВиваСелл-МТС) при поддержке Министерства культуры РА и Фонда «Хачатурян».