ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2004 թվականից հոկտեմբերի 7-ը Հայաստանի Հանրապետությունում նշվում է որպես Գրադարանավարի օր: Այս տարի ՀՀ մշակույթի նախարարությունը գրադարանավարի օրվա առթիվ իրականացնում է «Կյանքը` գրքերով» խորագիրը կրող ծրագիրը:
Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, ծրագրի նպատակն է ընդգծել գրքի, գիտելիքի, գրադարանների դերը, նպաստել ընթերցանության խթանմանը և գրադարանում հանրության համար առավել հրապուրիչ միջավայրի ձևավորմանը:
Ծրագրին միացած 130 գրադարաններում նախատեսված է 298 միջոցառում` վերջին տարիներին հրատարակված գրքերի շնորհանդեսներ, հանդիպումներ մարզերի, համայնքների ստեղծագործող հեղինակների հետ և նրանց աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքներ:
Գրադարաններում կանցկացվեն նաև մեծարման ցերեկույթներ` նվիրված վաստակաշատ գրադարանավարներին: Այս տարի ծրագրին միացել են նաև Արցախի Հանրապետության քաղաքային ինը գրադարաններ:

Armenia celebrates Librarian Day on Oct. 7
Librarian Day is one of the official professional holidays in Armenia. Celebrated on October 7, it was officially included into the list of professional observances in 2004, according to the decision of the Armenian Government.
This year the Ministry of Culture is implementing a project titled “Life with Books” on the day, the ministry told Panorama.am.
The main goals of the Librarian Day in Armenia are to emphasize the importance of reading and libraries, to promote the reading and to create more favourable environment in libraries for the readers.
A total of 298 events are scheduled at 130 libraries taking part in the Librarian Day celebrations. The program features presentation of recently released books, meetings with authors, as well as book exhibitions sales.