Հայաստանյան ոսկեգործները էքսպոյից 580 միլիոն դրամի արտահանման պատվերներով են վերադարձել
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ ոսկեգործական 5 ընկերություններ աշնանային «JUNWEX Moscow» միջազգային ցուցահանդեսին 1.2 միլիոն դոլարի արտահանման պատվերներ են ստացել։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, հայկական ընկերությունները ցուցահանդեսի օրերին հիմնականում ռուսական մեծածախ գնորդների հետ կնքել են արտահաման 5 պայմանագիր, ևս 16-ը բանակցությունների փուլում են, որոնք էականորեն կավելացնեն «JUNWEX Moscow-2017»-ին կնքված արտահանման պայմանագրերի ընդհանուր ծավալը։ Հայկական թանկարժեք զարդերն ընդունվել են նաև ցուցահանդեսի ոչ մասնագիտացած այցելուների շրջանում, որոնք ձեռք են բերել 34 000 դոլարի թանկարժեք զարդեր։
«Արաբական շուկան նույնպես մեզ համար թիրախային է, ուստի նպատակ ունենք միասնական հայկական տաղավարով մասնակցել նաև Դուբայի «ՎինչենցաՕրո» ցուցահանդեսին, որի համար Մոսկվայում արդեն հանդիպել և բանակցել ենք կազմակերպիչների հետ՝ մեր արտադրողներին ավելի լավ պայմաններ տրամադրելու շուրջ»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի Միջոցառումների կազմակերպման խմբի ղեկավար Մարկուս Ազադյանը։
ՀԶՀ թիմը նաև հանդիպում է կազմակերպել Հայ Ոսկերիչների ասոցիացիայի (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորկյանի հետ, որը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու ոսկերչական հայկական արտադրանքի առաջմղմանը՝ միջազգային շուկայում։

Armenia jewelers returned with export orders worth 580 million AMD from the “JUNEX” Jewelry Fair
5 jewelry companies received export orders with the value of 1.2 million AMD from the “JUNWEX Moscow” international Fair, supported by the Development Foundation of Armenia (DFA).
During the exhibition, the Armenian companies concluded 5 export contracts mainly with the Russian wholesale buyers, and 16 more contracts are under negotiations that will substantially increase the total volume of the export contracts signed at the “JUNWEX Moscow 2017,” the Foundation reported in a release. The Armenian jewelry pieces were also popular among the non-professional visitors of the fair: the jewelry worth 34 000 USD was purchased by the latter, the source said.
“The Arab market is also a target for us, thus we are planning to attend the VOD Dubai International Jewelery Show with the joint pavilion. For that purpose, we have already met and held negotiations with the organizers of the Show on providing better conditions to our producers”, noted the head of the Event Management team of the DFA Markus Azadian.
The DFA team has also organized a meeting with the head of the Armenian Jewelers Association (AJA) Gagik Gevorkyan who have expressed readiness to contribute the promotion of the Armenian jewelry products in international market.