Ջոն Մալկովիչ. Հարատևում է արվեստի այն գործը, որը խորությամբ է դիպչում մարդուն
Հոկտեմբերի 11-ին կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան միջազգային 5-րդ փառատոնը։ Փառատոնը մեկնարկելու է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչի ելույթով՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ: Համերգին Մալկովիչը կներկայացնի հատված Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» նովելից՝ 20-րդ դարի 2-րդ կեսի ամենանշանավոր կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված կոնցերտի ուղեկցությամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա ճանաչված դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Ջոն Մալկովիչն ասաց, որ այս գործն առաջին անգամ կատարվել է 2015-ին Սեուլում, այնուհետև 2016-ին Բուենոս Այրեսում:
«Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» վեպի մի մասի ադապտացիան եմ օգտագործել տեքստի մեջ: Վեպի այդ հատվածը, որն օգտագործել եմ, կոչվում է «Պատում կույրերի մասին»,- ասաց նա:
Ջոն Մալկովիչի խոսքով, դասական երաժիշտների հետ արդեն ութ կատարում ունեցել է, հիանալի ապրումներ են, միշտ մեծ բավականություն է ստանում նրանց հետ աշխատելիս:
«Երաժշտությունն իրենով համամարդկային ուժ է պարունակում, հատկապես կենդանի և հատկապես դասական երաժշտությունը»,- ընդգծեց հայտնի արվեստագետը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս եք ընտրում գրական գործերը, ինչպիսի՞ն է ամբողջ աշխարհում հետաքրքրությունը գրականության նկատմամբ, նա նշեց. «Երբ երաժշտական գործ եմ լսում, պետք է բազմիցս լսեմ, մինչև որոշեմ, որ այդ երաժշտական գործին կարող եմ համակցել տվյալ տեքստը: Տեքստը չի կարող մրցել երաժշտության հետ, պետք է տեքստը սահի, համադրվի, իր տեղը գտնի երաժշտության կողքին, երաժշտության մեջ: Տեքստը երաժշտության հետ զուգակցելը միշտ մարտահրավեր է, բարդ գործ է: Նման գործ կատարելիս՝ ձգտում ես արվեստի երկու ձևը փոխլրացնող դարձնես»:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է լավ երաժշտության, լավ ֆիլմի, արվեստի լավ գործի հարատևության գրավականը, Ջ. Մալկովիչն ասաց. «Հարևատևում են այն գործերը, որոնք խորությամբ են դիպչում, հասնում մարդուն»:

World famous American actor, producer, director and scriptwriter John Malkovich has arrived in Armenia’s capital city of Yerevan early Monday to attend the solemn opening ceremony of the 5th Aram Khachaturian International Festival.
The Hollywood star will perform at Aram Khachaturian Grand Concert Hall with the State Youth Orchestra of Armenia under the baton of Sergey Smbatyan at the opening of the festival.
Malkovich is set to perform a chapter from Ernesto Sabato’s “On Heroes and Tombs” novel jointly performed with the Concerto for Piano and Orchestra by Alfred Schnittke, one of the most eminent musical figures of the second half of the 20th century. The soloist pianist is Anastasya Terenkova.
John Malkovich performed the mentioned work for the first time in Seoul (2015) and later on in Buenos Aires (2016), the actor told a news conference today.
“I have used an adopted chapter from Ernesto Sabato’s “On Heroes and Tombs” novel in the text. The part that I have taken is called ‘Report on the Blind’,” he detailed.
In John Malkovich’s words, he has already performed sight pieces with classical musicians and has had fantastic experiences, enjoying the collaboration with them.
“The music, on its own, has kind of universal power, especially live music and classical music,” the artist said.
Speaking about his choices of literary works and the worldwide interest towards literature, he said: “When I listen to a piece, I have to listen to it many-many times before I can say, ok, with that piece of music I think I will try to pair this text. The text cannot really compete with music, it kind of has to slide between music and complement music. It is a difficult task to pair the text with music. In a piece like this, your aim is to make the two forms of art complete each other.”
In response to a question which is the quarantine of eternity for good music, film or a work of art, the actor said: “Those works are eternal that deeply touch human beings.”