Ջոն Մալկովիչ. Հարատևում է արվեստի այն գործը, որը խորությամբ է դիպչում մարդուն
Հոկտեմբերի 11-ին կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան միջազգային 5-րդ փառատոնը։ Փառատոնը մեկնարկելու է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչի ելույթով՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ: Համերգին Մալկովիչը կներկայացնի հատված Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» նովելից՝ 20-րդ դարի 2-րդ կեսի ամենանշանավոր կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված կոնցերտի ուղեկցությամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա ճանաչված դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Ջոն Մալկովիչն ասաց, որ այս գործն առաջին անգամ կատարվել է 2015-ին Սեուլում, այնուհետև 2016-ին Բուենոս Այրեսում:
«Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» վեպի մի մասի ադապտացիան եմ օգտագործել տեքստի մեջ: Վեպի այդ հատվածը, որն օգտագործել եմ, կոչվում է «Պատում կույրերի մասին»,- ասաց նա:
Ջոն Մալկովիչի խոսքով, դասական երաժիշտների հետ արդեն ութ կատարում ունեցել է, հիանալի ապրումներ են, միշտ մեծ բավականություն է ստանում նրանց հետ աշխատելիս:
«Երաժշտությունն իրենով համամարդկային ուժ է պարունակում, հատկապես կենդանի և հատկապես դասական երաժշտությունը»,- ընդգծեց հայտնի արվեստագետը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս եք ընտրում գրական գործերը, ինչպիսի՞ն է ամբողջ աշխարհում հետաքրքրությունը գրականության նկատմամբ, նա նշեց. «Երբ երաժշտական գործ եմ լսում, պետք է բազմիցս լսեմ, մինչև որոշեմ, որ այդ երաժշտական գործին կարող եմ համակցել տվյալ տեքստը: Տեքստը չի կարող մրցել երաժշտության հետ, պետք է տեքստը սահի, համադրվի, իր տեղը գտնի երաժշտության կողքին, երաժշտության մեջ: Տեքստը երաժշտության հետ զուգակցելը միշտ մարտահրավեր է, բարդ գործ է: Նման գործ կատարելիս՝ ձգտում ես արվեստի երկու ձևը փոխլրացնող դարձնես»:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է լավ երաժշտության, լավ ֆիլմի, արվեստի լավ գործի հարատևության գրավականը, Ջ. Մալկովիչն ասաց. «Հարևատևում են այն գործերը, որոնք խորությամբ են դիպչում, հասնում մարդուն»:

Легенда Голливуда Джон Малкович в Ереване раскрыл секрет долговечности произведений искусства
В концертном зале Арама Хачатуряна в Ереване 11 октября будет дан старт 5-му Международному фестивалю Хачатуряна: концерт-открытие ознаменуется выступлением голливудской величины, легенды Джона Малковича с Государственным молодежным оркестром Армении под руководством дирижера Сергея Смбатяна.
Отметим, в рамках проекта исполнение Концерта для фортепиано и струнного оркестра Альфреда Шнитке будет сопровождаться одновременной декламацией романа Эрнесто Сабато «О героях и могилах» (глава «Сообщение о слепых»). В качестве солистки выступит пианистка Анастасия Теренкова.
Дж. Малкович на сегодняшней пресс-конференции отметил, что данное произведение впервые было исполнено в 2015 году в Сеуле, затем в 2016 г. – в Буэнос-Айресе.
«Часть пьесы аргентинского прозаика Эрнесто Сабато была адаптирована под данный концерт. Часть новеллы, которую я использую, называется „ Сообщение о слепых”», – отметил Дж. Малкович.
«Сама по себе музыка несет в себе общечеловеческую силу, особенно живая и классическая музыка», – подчеркнул он.
На вопрос о том, каким образом он выбирает художественные произведения, Дж. Малкович отметил: «Я прослушиваю музыкальное произведение столько раз, пока не решу, могу ли адаптировать к нему текст. Текст не может конкурировать с музыкой, он должен быть созвучен музыке, найти свое место рядом с ней. Сочетание текста с музыкой всегда является сложной задачей, вызовом. Выполняя подобного рода работу, стремлюсь добиться того, чтобы эти 2 вида искусства дополняли друг друга».
На вопрос, что является гарантией долговечности хорошей музыки, хорошего фильма, хорошего произведения искусства, Дж. Малкович ответил: «Долговечными становятся те произведения, которые трогают человека до глубины души».