Մոսկվայի բորսայում մինչև 2020 թվականը կսկեն առևտուր անել նաև հայկական դրամով: Vedomosti-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է Բորսայի արժութային շուկայի զարգացման վարչության ղեկավար Դմիտրի Պիսկուլովը:
Հայկական դրամի հետ միաժամանակ կարող են առևտուր անել Իրանի, Վիետնամի ազգային արժույթներով, իսկ մինչ այդ՝ 2018-ին թուրքական լիրայով:
«Կա մասնակիցների կողմից պահանջարկ: Երկրների միջև կան տնտեսական հարաբերություններ: Քաղաքական առումով էլ աջակցություն կա»,-ասել է նա:
Հիմա մոսկովյան բորսայում առևտուր իրականացնում են դոլարով, եվրոյով, ֆունտով, ֆրանկով, հոնկոնգյան դոլարով, չինական յուանով, բելառուսական ռուբլիով, ղազախական արժույթով:

The Moscow Exchange plans to start trading the Armenian dram against the Russian rouble till 2020, Dmitri Piskulov, the Head of currency market development at the exchange told Vedomositi newspaper.
According to the source, the Moscow Exchange is gradually expanding a list of currencies it trades, to include national currencies of Vietnam, Iran as well as Turkish lira in 2018.
Piskulov said the decision to start trading new currencies is driven by the market demand, the economic relations and the political process with the respective states.
The exchange, previously known as Micex-RTS, now trades the Russian rouble against the dollar, the euro, the British pound, the Swiss franc, the on-shore and off-shore Chinese yuan, the Belarussian rouble and the Kazakh tenge.