Նախագահը հյուրընկալել է հոլիվուդյան դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Ջոն Մալկովիչին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արամ Խաչատրյանի անվան 5-րդ միջազգային փառատոնի բացմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած հոլիվուդյան հայտնի դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Ջոն Մալկովիչին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու մամուլի միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ողջունելով հյուրին Հայաստանում՝ Նախագահը նշել է, որ մեծագույն հաճույք է տաղանդաշատ արվեստագետին հյուրընկալել մի երկրում, որտեղ շատ բարձր են գնահատում արվեստի ուժը, և որի ժողովուրդը դարերի ընթացքում կարողացել է ստեղծել մեծ մշակութային ժառանգություն ու ուրույն ներդրում ունենալ համաշխարհային քաղաքակրթության զարգացման գործում:
«Գիտեմ, որ հայ հանդիսատեսը հնարավորություն է ունենալու ըմբոշխնելու Ձեր արվեստի, Ձեր տաղանդի առանձնահատուկ մի դրսևորում, որտեղ միահյուսվում են երաժշտությունն ու գրականությունը: Վստահ եմ, որ Ձեր մասնակցությունը Արամ Խաչատրյանի անվան 5-րդ միջազգային փառատոնի բացման արարողությանը միշտ մնալու է հայ հանդիսատեսի հիշողության մեջ»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը և հույս հայտնել, որ Հայաստան թեև կարճատև այցելությանը՝ Ջոն Մալկովիչը հնարավորություն կունենա տեղում ավելի լավ ճանաչելու Հայաստանն իր պատմամշակութային հարուստ ժառանգությամբ և տաղանդաշատ մարդկանց մշտապես ակնածանքով վերաբերվող հյուրընկալ հայ ժողովրդին:
Ջոն Մալկովիչը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ջերմ խոսքերի, հյուրընկալության, ինչպես նաև այն աջակցության ու ուշադրության համար, որ Նախագահը հատկացնում է մշակույթի զարգացմանը, այդ թվում ՝ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին, որի հետ համագործակցության շրջանակներում է ժամանել Հայաստան: Հայտնի արվեստագետը նշել է, որ անհամբեր է Երևանում ներկայացնելու նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր ռեժիսոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ մտահղացած համատեղ ձեռնարկը և հույս է հայտնել, որ այն սիրով կընդունվի հայ հանդիսատեսի կողմից:

Armenian President Serzh Sargsyan received today famous Hollywood actor, scriptwriter and producer John Malcovic, who is in Armenia to attend the opening ceremony of the 5th Aram Khachaturian International Festival. press department at the President’s Office reported.
Welcoming the guest, the President noted that it is a great pleasure to host a talented artist in a country where the art power is highly valued, and its people have been able to create a great cultural heritage and contribute to the development of human civilization for centuries.
“I know that Armenian audiences will have the opportunity to enjoy your art, a unique manifestation of your talent, where music and literature are closely intertwined. I am confident that your participation in the opening ceremony of the 5th Aram Khachaturian International Festival will remain in the memory of the Armenian audience forever,” the President of Armenia said and expressed the hope that during his short visit to Armenia, John Malcovic will have an opportunity to better understand our country, its rich historical-cultural heritage and the hospitable Armenian people, who have always had deep respect for talented people.
Thankful for the reception, John Malcovic thanked the President for his kind remarks, hospitality as well as for the support and attention paid by the President to the development of culture in Armenia, including the State Youth Orchestra of Armenia with whom he has arrived in Armenia in the frame of a cooperation program.
The famous artist said to be impatient to present a concert jointly with artistic director and chief conductor of the orchestra Sergey Smbatyan and expressed the hope that it would be welcome in our country, the release added.