Ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչն այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրքը մատուցելու Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այնուհետև նա շրջայց է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, դիտել ցուցադրությունը:
Նախօրեին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելոով հարցին, թե արդյո՞ք գիտեք Հայոց ցեղասպանության մասին, նա ասաց. «Գիտեմ Ցեղասպանության մասին: Աներևակայելի է, թե մարդիկ ինչպիսի ահավոր քայլերի են ունակ»:
Նշենք, որ Ջոն Մալկովիչը Հայաստանում է Խաչատրյանի անվան միջազգային 5-րդ փառատոնի բացմանը հանդես գալու համար: Հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ Մալկովիչը կներկայացնի հատված Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների և գերեզմանների մասին» նովելից՝ 20-րդ դարի 2-րդ կեսի ամենանշանավոր կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված կոնցերտի ուղեկցությամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա ճանաչված դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։

World famous American actor, producer, film director and scriptwriter John Malkovich today paid a visit to Tsitsernakaberd Memorial Complex to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims. Afterwards the Hollywood star visited the Armenian Genocide Museum-Institute.
Earlier, during Monday’s news conference, when asked whether he is aware of the Armenian Genocide, John Malkovich said he has heard about it and that he is astonished at the terrible things people are capable of doing.
To remind, John Malkovich has arrived in Armenia to perform at the solemn opening ceremony of the 5th Aram Khachaturian International Festival scheduled for 11 October.
The Hollywood star, together with the State Youth Orchestra of Armenia, will offer a chapter from Ernesto Sabato’s “On Heroes and Tombs” novel jointly performed with the Concerto for Piano and Orchestra by Alfred Schnittke, one of the most eminent musical figures of the second half of the 20th century. The soloist pianist is Anastasya Terenkova.