Մարզպետների ինստիտուտը, հնարավոր է, վերացվի. «Հրապարակ»
Իշխանության վերնախավում քննարկվում են սպասվող կառուցվածքային փոփոխությունները։ Տարածքային կառավարման նախարարության «Հրապարակ»-ի աղբյուրները հայտնել են, որ մարզերի հարցում երկու մոտեցում կա։
«Կա՛մ համայնքների խոշորացումից հետո առհասարակ մարզպետների ինստիտուտը կվերացնեն, ստեղծելով խոշորացված շրջաններ՝ ընտրովի ղեկավարով, կա՛մ էլ փոփոխությունների արդյունքում իրար մոտ գտնվող մարզերը կմիավորեն, և արդյունքում 10-ի փոխարեն կլինի 4-5 մարզ։ Այս օպտիմալացմամբ մտադիր են կրճատել ծախսերը։ Թե որ տարբերակը կընտրվի, դեռ հայտնի չէ»,-գրել է թերթը։

Газета «Грапарак» пишет, что в высших эшелонах власти обсуждаются предстоящие структурные изменения. Как сообщают источники издания в министерстве территориального управления и развития, в вопросе областей есть два подхода.
«Или после укрупнения общин институт губернаторов будет ликвидирован, созданием укрупненных районов с выборным руководителем, или в результате изменений находящиеся рядом области будут объединены и в результате вместо 10 областей будут 4-5. Эта оптимизация направлена на сокращение расходов. Какой вариант будет выбран, пока неизвестно», - отмечает издание.