«Դեմ եմ, որ մսի գնի թանկացումը նման «պանիկա» է ստեղծել, թե՝ վայ, միսը թանկացավ, ինչ ենք անելու։ Ոչ մի բան էլ չենք անելու, ապրանք կա՝ թանկանում է, ապրանք կա՝ էժանանում։ Շուկա է, շուկան է կարգավորում ամեն ինչ»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում հանրապետությունում արձանագրված մսամթերքի թանկացմանը:
Նրա խոսքերով՝ թանկացումը կբերի ներդրումների ավելացմանը, շուկան կկարգավորի, «կդնի իր տեղը»։
Գյուղատնեսության նախարարը նշեց, որ ճիշտ չի համարում ամեն ամիս գնահատել գյուղատնտեսության արդյունքները, քանի որ ելնելով սեզոնայնությունից, բնակլիմայական պայմաններից՝ գյուղատնտեսության թվերը նախորդ ամսվա համեմատ կարող են թերի լինել:
«Մեկ ամսվա համար հայտարարել, թե գյուղատնտեսության նախարարությունը ոչինչ չի անում կամ չի տիրապետում ինֆորմացիայի, դա այդպես չէ։ Դա սուտ է։ Մենք ամեն ինչին տիրապետում ենք, ամեն ինչ վերլուծում ենք, ուղղակի ամեն ինչին չէ, որ ուզում ենք արձագանքել՝ հատկապես, եթե դա հիմնավորված չէ»,-ասաց Իգնատի Առաքելյանը:
Նախարարը նշեց նաև, որ թանկացում կա, չի կարող դա հերքել. «Ես խոսել եմ գյուղացիների հետ և նրանք տավարի, ոչխարի մսի գինը չեն թանկացրել, չնայած կա կերի գնի բարձրացում։ Չեն թանկացրել, քանի որ այսօր իրացման խնդիր ունեն։ Խոզի միսը միջազգային շուկայում է թանկացել, դա էլ մեզ մոտ բերել է խոզի մսի թանկացման։ Ոչխարի մսի արտահանումը կրկնապատկվել է, դա էլ բերել է ոչխարի մսի թանկացման, տավարի մսի բարձրացումն էլ եղել է ընդամենը 100-150 դրամով, բայց դա չի կարելի համարել թանկացում»։
Ինչ վերաբերում է անասնակերի թանկացմանը, նախարարը հաստատեց, որ թանկացում կա, բայց անասնապահներն անասնակեր ունեն: Իսկ եթե խնդիրը հասնի նրան, որ կերի պակասություն լինի, ապա, ըստ նրա, անհրաժեշտության դեպքում կառավարությունը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի, պատրաստ են նաև անասնակեր ներմուծել:
Հարցին՝ մասնագետների կանխատեսումներով, անասնակերի նվազման պատճառով հարկադիր մորթ կիրականացվի և գարնանը մսամթերքի գինը կթանկանա 30-40 տոկոսով, Իգնատի Առաքելյանը նշեց, որ չի կարծում, թե հարկադիր մորթ կլինի. «Այս պահին անհանգստանալու բան չկա, եթե լինի՝ կարձագանքենք և համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք: Այսօր անասնապահությամբ զբաղվող տնտեսություններն ապահովված են անասնակերով»:
Գյուղատնտեսության նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է թե խոշոր, թե մանր եղջերավոր անասունների արտահանումը, ինչպես նաև՝ սպառման ծավալները:
«Ոչ մի արտառոց իրավիճակ չկա անասնապահության ոլորտում։ Այո՛, եղել է չորային, այո՛, կերը թանկացել է, հաջորդ տարի եթե բնակլիմայական պայմանները լինեն ավելի բարենպաստ, ամեն ինչը կվերականգնվի, պետք չէ խուճապի մատնվել։ Մենք հետևում ենք և ամեն ինչի համար պատասխանատու ենք», - ընդգծեց Իգնատի Առաքելյանը:

Глава Минсельхоза Армении: Без паники, цены на мясо выросли, но это нельзя считать подорожанием
Министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян категорически не согласен с формулировками, что подорожание мяса привело к формированию панических настроений в стране. Об этом он заявил сегодня на пресс-конференции, обратившись к зафиксированному за последнее время росту цен на мясную продукцию в республике.
«Я против того, что повышение цены на мясо создало некую панику, мол, ой, мясо подорожало, что мы будем делать?! Да ничего не будем делать. Есть продукты, которые дорожают, а есть такие, что дешевеют. Это рынок, все регулируется рыночными отношениями», – сказал глава Минсельхоза.
По его словам, подорожание приведет к росту инвестиций, а «рынок все отрегулирует и расставит по своим местам».
Министр также считает неправильным подход, когда результатам в сельскохозяйственной сфере даются оценки в ежемесячном срезе и сравниваются с показателями аналогичного периода прошлых лет – без учета сезонных, природно-климатических параметров.
«Из-за одного месяца объявлять, мол, министерство сельского хозяйства ничего не делает или не владеет информацией, неприемлемо. Это вовсе не так. Это ложь. Мы в курсе всего, все анализируем, но не на все хотим реагировать, в особенности если это немотивированно», – сказал И. Аракелян.
Министр отметил, что не может не признать факта роста цен. «Я говорил с фермерами, он не повышали цен на говядину и баранину, хотя зафиксировано подорожание корма. Они не повышали цен, поскольку перед ними на сегодня стоит проблема сбыта. Свинина подорожала на мировом рынке, что отразилось и на ценах у нас. Экспорт баранины удвоился, что и привело к подорожанию этого вида мяса. А вот говядина подорожала всего на 100-150 драмов, но это нельзя считать подорожанием», – сказал И. Аракелян.
Говоря о подорожании корма, министр отметил, что дефицита нет, а если возникнет такая проблема, то правительство предпримет необходимые шаги, в том числе обеспечит импорт.
На вопрос, насколько оправданы прогнозы касательно вынужденного убоя скота из-за дефицита корма, который приведет весной к подорожанию мяса на 30-40%, И. Аракелян ответил: «Не думаю, что такое случится. На данный момент причин для беспокойства нет. Если такая проблема возникнет, мы отреагируем и предпримем соответствующие шаги. На сегодня занятые скотоводством хозяйствующие субъекты обеспечены кормом».
И. Аракелян, продолжив тему, отметил, что по сравнению с 2016г., выросли объемы экспорта и сбыта как крупного рогатого скота, так и мелкого.
«Никакой экстраординарной ситуации в сфере скотоводства нет», – заверил министр, добавив, что в следующем году при более благоприятных природно-климатических условиях все восстановится.
«Не следует впадать в панику. Мы за всем следим и несем ответственность», – резюмировал И. Аракелян.