«Օսկարյան» կինոակադեմիան հատուկ խորհրդակցություն է անցկացնելու
Կինեմատոգրաֆիստական արվեստի և գիտության ամերիկյան կինոակադեմիան, որն անցկացնում է «Օսկար» մրցանակաբաշխությունը, հատուկ  խորհրդակցություն է անցկացնելու ամերիկացի պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնիի հետ կապված սկանդալի պատճառով:  Գազետա.ռու-ն, հղում անելով Reuters-ին, գրում է, որ կինոակադեմիայի կառավարիչների խորհուրդը հանդիպելու է հոկտեմբերի 14-ին:
«Ակադեմիան Հարվի Վայնշտեյնիի դեմ հայտարարությունների մեջ նկարագրված  վարքագիծը համարում է խայտառակ, զզվելի, ակադեմիայի և ստեղծագործ հանրության բարձր ստանդարտներին չհամապատասխանող»,- նշված է կինոակադեմիայի հայտարարության մեջ:
Խորհրդակցությանը նախատեսվում է քննարկել պրոդյուսերի հասցեին հնչեցված մեղադրանքը և կինոակադեմիայի հնարավոր գործողությունները:
Հարվի Վայնշտեյնին «Օսկարի» դափնեկիր է:
Հիշեցնենք, որ լրագրողների հետաքննության տվյալների համաձայն, Հարվի Վայնշտեյնը գերթե 30 տարի սեռական ոտնձգություններ է կատարել կանանց նկատմամբ:  Նա սեքս-ծառայությունների դիմաց խոստացել է օգնել աշխատանքում առաջ գնալ: Նրա «զոհերի» ցուցակը  տպավորիչ է՝  հայտնի դերասանուհիներ, մոդելներ, պրոդյուսերի օգնականներ և ուրիշներ: Որևէ դեպք այդպես էլ դատարան չի հասել:

Oscars academy to hold emergency talks on Harvey Weinstein
The hosts of the Oscars are to hold emergency talks to consider the future role of film mogul Harvey Weinstein following claims of sexual misconduct.
The Academy of Motion Picture Arts and Sciences said the allegations of sexual assault against Weinstein were "repugnant".
Bafta, the British Academy of Film and Television Arts, has already suspended his membership, according to BBC.
Weinstein strongly denies the allegations against him.
In another development, police in New York told the BBC they were looking to speak to an individual regarding an allegation against Weinstein dating from 2004. The NYPD did not provide further details.
The US academy, which has handed out 81 Oscars to films produced by Weinstein's Miramax studio and the Weinstein Company, said it would meet on Saturday to "discuss the allegations against Weinstein and any actions warranted by the academy".