Ակնհայտ է՝ բանակցային գործընթացում առաջընթացի դրական որևէ միտում չկա. Շավարշ Քոչարյան
«ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացում առաջընթացի դրական որևէ միտում չկա»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Պատասխանելով հարցին՝  արդյոք նախագահների հանդիպման համար միջազգային հանրությունից հայկական կողմը ստացել է ռազմական գործողություններ չսկսելու երաշխիքներ՝ փոխնախարարը նշեց, որ հանդիպումն ու երաշխիքը միմյանց հետ չի կարելի կապել:
«Հիշեցնեմ մի բան, որն այսօր շատ է շահարկվում, խոսքը վերաբերում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին: Իրականում կա կրակի, ռազմական գործողությունների դադարեցման ռեժիմն ամրապնդելու մասին  1995 թվականի եռակողմ համաձայնագիր՝ Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, և դա,  ըստ էության, Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է: Տրամաբանությունը շատ պարզ է, 1994թ-ին ստորագրվեց ռազմական գործողությունների և կրակի դադարեցման ռեժիմը հաստատելու մասին համաձայնագիրն՝ այն ակնկալիքով, որ պետք է լինի համապարփակ կարգավորում: Շատ պարզ տրամաբանություն էր, որ դրա համար պետք է լինի փոխվստահություն: Այն հանգամանքը, որ անցել է 20 տարուց ավելի և բանակցային գործընթացում առաջընթաց չկա՝ պայմանավորված է հենց դրանով: Նույնը մենք տեսանք ապրիլին, երբ Ադրբեջանը փորձեց վերսկսել ռազմական գործողությունները»,- նշեց Շավարշ Քոչարյանը:
Ըստ  փոխնախարարի՝ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը հայկական կողմի նախապայմանը չէ, դա մի կողմից Ադրբեջանի պարտավորությունն է, մյուս կողմից՝ համանախագահների շատ տրամաբանական մոտեցումը. «Ի՞նչպես կարելի է խոսել առաջընթացի մասին, եթե կողմերի միջև չկա վստահություն: Ավելին, ինքնին այն փաստը, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է իր միջազգային պարտավորություններից՝ արդեն հարցականի տակ է դնում ապագա ցանկացած համաձայնություն: Նա կարող է ստորագրությունը դնել այդ համաձայնության տակ և վաղը չկատարել, ինչի ապացույցն են հենց այդ նույն համաձայնագրերի խախտումները»:
Հարցին, ունե՞նք երաշխիք, որ ադրբեջանական կողմը բանակցելով ռազմական գործողությունները չի վերսկսի, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Իհարկե չունենք: Ավելին, բանակցային գործընթացի տեղում դոփելը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ի սկզբանե Բաքուն ընտրել էր ուժային քաղաքականություն՝ ի պատասխան ինքնորոշմանը, և առ այսօր այդ քաղաքականությունից չի հրաժարվում»:
Դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ո՞րքանով է նպատակահարմար գնալ բանակցությունների՝ Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ միշտ պետք է գիտակցել, երբ խոսքը վերաբերում է բանակցային գործընթացին, ապա կա երկու հարթություն: Մեկը, ըստ նրա, վերաբերում է նրան, որպեսզի չվերսկսվեն ռազմական գործողությունները, դա նաև եռանախագահների առաքելությունն է, մյուսը՝ ապահովել առաջընթաց բանակցային գործընթացում:
«Այս երկու հարթությունները միմյանց հետ սերտ կապված են: Հաշվի առնելով նաև ապրիլյան պատերազմը, ակնհայտ է, որ եռանախագահները շեշտադրումն առաջին հերթին դնում են վստահության մթնոլորտի վրա: Այդ տեսակետից, պետք է հստակ գիտակցենք, քանի որ շատ անգամ պատկերացումն այսպիսին է, թե գնում են հանդիպման՝ կարգավորման հարցում առաջընթաց արձանագրելու: Ցավոք սրտի,  դա դեռևս այդպես չէ և առաջնային խնդիրը վստահության մթնոլորտն է, որն իր հերթին նշանակում է, որ պետք է այդ սադրանքներին վերջ տրվի: Կամ Ադրբեջանը պետք է բերվի կառուցողական դաշտ, ավելին՝ պետք է լինեն երաշխիքներ, որ կբացառվեն ստորագրությունից հրաժարվելու իրավիճակները, որից հետո նոր հնարավոր կլինի խոսել առաջընթացի մասին: Ակնհայտ է, որ այսօր չկա որևէ դրական միտում, որը թույլ կտա խոսել առաջընթացի մասին բանակցային գործընթացում»,- հայտարարեց Շավարշ Քոչարյանը:

Шаварш Кочарян: В процессе карабахского урегулирования нет позитивных тенденций, позволяющих говорить о прогрессе
В переговорном процессе по урегулированию карабахской проблемы нет каких-либо позитивных тенденций, позволяющих говорить о прогрессе. Об этом заявил сегодня журналистам после заседания правительства Армении заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян.
В ответ на вопрос, получила ли для встречи президентов армянская сторона от международного сообщества гарантии (в частности гарантии невозобновления военных действий),Шаварш Кочарян отметил: «Нельзя увязывать встречу и гарантии».
По его словам, то обстоятельство, что после подписания Соглашения об укреплении прекращения огня 1995 года прошло более 20 лет, а в переговорном процессе нет прогресса, обусловлено именно отсутствием доверия.
По словам Шаварша Кочаряна, укрепление режима прекращения огня не является предусловием армянской стороны: это, с одной стороны, обязательство Азербайджана, а с другой – очень логичный подход сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Как можно говорить о прогрессе, когда между сторонами нет доверия? Более того, тот факт, что Азербайджан отказывается от своих международных обязательств, уже сам по себе ставит под вопрос любое возможное соглашение в будущем. Баку может поставить подпись под соглашением и на следующий день отказаться от его выполнения, как это произошло с вышеотмеченными соглашениями», – сказал Ш.Кочарян.
В ответ на вопрос, существуют ли гарантии, что азербайджанская сторона не возобновит военных действий параллельно переговорам, Шаварш Кочарян сказал: «Конечно, их нет. Более того, отсутствие прогресса в переговорном процессе обусловлено тем, что изначально Баку избрал силовую политику – в ответ на самоопределение, и до сих пор не отказывается от этой политики».
Что же касается того, насколько целесообразно в таком случае участвовать в переговорах, Шаварш Кочарян сказал: всегда надо помнить – когда речь идет о переговорном процессе, здесь есть две плоскости. «Одна касается того, чтобы не возобновились военные действия, это является также миссией сопредседателей. Вторая же касается обеспечения прогресса в переговорном процессе», – отметил он.
«Эти две плоскости тесно связаны друг с другом. Учитывая также Апрельскую войну, очевидно, что сопредседатели акцент, в первую очередь, делают на атмосфере доверия», – сказал он, добавив: «К сожалению, пока первоочередной задачей является формирование атмосферы доверия».
«Либо Азербайджан должен выйти в конструктивное русло, более того, должны быть гарантии, исключающие ситуацию, при которой Баку откажется от выполнения своих обязательств. Только после этого можно будет говорить о прогрессе в вопросе урегулирования. Очевидно, что сегодня нет каких-либо позитивных тенденций, которые позволят говорить о прогрессе в переговорном процессе», – заявил Шаварш Кочарян.