էլեկտրական շարժիչով մեքենաների ներմուծումը կազատվի հարկերից, տուրքերից և գույքահարկից
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների ներմուծմանն ու հարկերից, տուրքերից և գյուքահարկից ազատելուն:
Վարչապետը նշեց, որ  ներկայումս գործող կարգավորումների համաձայն՝ էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների ներմուծման և Հայաստանի տարածքում շահագործման համար կիրառվում են մի շարք հարկատեսակներ և վճարներ:
Հաշվի առնելով նշված մեքենաների էկոլգիապես մաքուր լինելը և ներմուծման ծավալների խթանի անհրաժեշտությունը, Կարեն Կարապետյանը ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարին, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների, Ֆինանսների և Բնապահպանության նախարարներին և Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում համատեղ ուսումնասիրել էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների՝ ՀՀ ներմուծման ժամանակ գանձվող հարկերից և տուրքերից, ինչպես նաև գույքահարկից ազատելու վերաբերյալ գործող օրենսդրության փոփոխության հնարավորությունը, հաշվի առնելով նաև ԵՏՄ կարգավորումները, և Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ:

Prime Minister Karen Karapetyan turned to the imports of electric cars to Armenia, as well as the issue of exempting them from taxes, duties and property taxes at today’s Cabinet session.
The PM noted that pursuant to the current regulations, several types of payments and taxes are imposed on imports of electric cars to Armenia.
Taking into account the fact that electric vehicles are a more environmentally friendly option, as well as the need to boost their imports volumes, Mr. Karapetyan tasked the ministers of international economic integration and reforms, economic development and investments, finance and nature protection, as well as the president of the State Revenue Committee to study the possibility of making amendments in the legislation. The officials are tasked to submit relevant proposals within one month.