Մաքսիմ Մանուկյան. Արագությունն իմ առավելությունն է և ամենաուժեղ կողմը
Ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոն Մաքսիմ Մանուկյանն այսօր հանդիել է Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ուսանողների։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀԱՕԿ լրատվականից։
Աշխարհի չեմպիոնը պատասխանել է ուսանողների հարցերին, որոնք հիմնականում վերեբերել են ըմբիշի կարիերայի, նրա ուժեղ ու թույլ կողմերին, չեմպիոնական հաղթանակին և, ինչն է կարևորում կնոջ մեջ ։
. Դեռ մանկուց ոչ ոք ինձ չէր կարողանում հաղթեր «գյուլաշ» ասվածի ժամանակ: Սկզբից եղբայրս ընդունվեց ըմբշամարտի մարզադպրոց: Մի քանի օր հետո ես գնացի, հաղթեցի բոլորին ու հասկացա, որ ըմբշամարտն իմն է: Այդ ժամանակվանից միշտ ցանկացել եմ զբաղվել ըմբշամարտով ու դառնալ աշխարհի չեմպիոն:
. Այլ մասնագիտությունների մասին չեմ մտածել: Կարծում եմ՝ եթե ուրիշ մարզաձևով էլ զբաղվեի՝ արդյունքի կհասնեի:
. Արագությունն իմ առավելությունն է և ամենաուժեղ կողմը:
. Մարդու կարևորագույն արժեքը մարդ մնալն է:
. Ոչ մի մարզիկի համար պարտությունը հեշտ ընդունելի չէ: Եղել են պահեր, երբ պարտությունից հետո մտածել եմ, որ այլևս չեմ շարունակելու: Սթափվելուց հետո հասկացել եմ, որ չշարունակել պարզապես չեմ կարող: Առանց պարտության հաղթանակներ չեն լինում:
. Աշխարհի առաջնությունում հաղթանակս նվիրել եմ հայրիկիս:
. Ըմբշամարտն իմ ապրելակերպն է:
. Կնոջ մեջ կարևորում եմ պարզությունը, ճշմարտախոսությունը….
. Աշխատում եմ կյանքում բացասականը չնկատել: Առանց այն էլ դրանք շատ են:
. Աշխարհի չեմպիոն դառնալուց հետո ինչ-որ տխրություն կար: Չէի պատկերացնում, որ հեշտությամբ հաղթեցի: Հետո սթափվեցի, հասկացա՝ ինչ բարդ ճանապարհ եմ անցել՝ այդ կոչմանը հասնելու համար: Չեմպիոնության մասին երազել եմ 15-20 տարի:

Чемпион мира по борьбе Максим Манукян: Мое преимущество и самая сильная сторона – скорость
Чемпион мира по борьбе Максим Манукян на встрече со студентами Ереванского государственного лингвистического университета сегодня рассказал, как начал свою борцовскую карьеру, о своих сильных и слабых сторонах, а также о том,  какие качества ему важны в девушках. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
«Еще с детства никто не мог победить меня в так называемом "гюлаше". Сначала мой брат записался в школу борьбы. Через несколько дней я пошел вместе с ним, победил всех и понял, что борьба – это мое. С того времени всегда хотел заниматься борьбой и стать чемпионом мира.
О других профессиях не задумывался. Думаю, если бы занялся другим видом спорта, то тоже бы достиг результатов», – рассказал он.
По словам Максима Манукяна, его преимуществом и самой сильной стороной является скорость. Главная ценность же для чемпиона – оставаться человеком. «Стараюсь не замечать отрицательного в жизни. Этого и так много», – указал он.
«Любому спортсмену трудно принять поражение. Были моменты, когда после поражения думал, что больше не буду продолжать. Затем приходил в себя и понимал, что просто не могу бросить борьбу. Без поражений не бывает побед», – подчеркнул он.
Максим Манукян свою победу на чемпионате мира посвятил отцу.  «После победы на чемпионате мира была какая-то грусть. Не представлял, что легко победил. Потом встрепенулся и понял, какой трудный путь я прошел ради завоевания этого звания. О чемпионстве мечтал 15-20 лет», – рассказал борец.