Վարչապետը ծանոթացել է «ԱրմՊրոդԷքսպո» գյուղատնտեսական ցուցահանդեսին ներկայացված արտադրանքին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում բացված ամենամյա «ԱրմՊրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդես, որին մասնակցում են գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող ընկերություններ Հայաստանի Հանրապետությունից և Արցախից: Ցուցահանդեսին ներկա էր նաև Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լևան Դավիթաշվիլին:
Կառավարության հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների ներկայացրած ապրանքատեսականիին, արտադրական, իրացման և արտահանման ծավալներին, ինչպես նաև զարգացման ծրագրերին:
«ԱրմՊրոդԷքսպո»-ի բացօթյա ցուցադրության հատվածում վարչապետին են ներկայացվել գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ինտենսիվ այգիների և կաթիլային ոռոգման համակարգերի հնարավորությունները: Կարեն Կարապետյանը հետաքրքրվել է նաև ֆերմերային տնտեսությունների հետ տարվող աշխատանքներով՝ կարևորելով ֆերմերների վերապատրաստման ուղղությամբ շարունակական քայլերի իրականացումը:
Կառավարության ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ այս տարի «ԱրմՊրոդԷքսպո»-ն իրենից ներկայացնում է որակապես նոր ցուցահանդես՝ բիզնես տրամաբանությամբ և կոնկրետ արդյունքների արձանագրմամբ: Տաղավարներով շրջայցի ընթացքում վարչապետ Կարապետյանը ողջունել է գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերությունների գործունեությունը և նշել, որ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում աջակցել նրանց ընդլայնման ծրագրերին:
«ԱրմպրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդեսի նպատակն է՝ ներկայացնել գյուղատնտեսական արտադրության և հումք վերամշակող արդյունաբերության հնարավորությունները, հաստատել գործարար կապեր և խթանել արտահանումը: 2017 թ. ցուցահանդեսին մասնակցում է գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող, ագրարային ոլորտն սպասարկող և ծառայություններ մատուցող 110  կազմակերպություն:

PM familiarized with products presented at ArmProdExpo agricultural exhibition
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan visited today the Yerevan Expo exhibition complex-hosted ArmProdExpo annual specialized exhibition, which brings together farm product processing companies from the Republic of Armenia and Artsakh. In attendance was Georgian Minister of Agriculture Levan Davitashvili, the governmental press service reported.
The Premier toured the pavilions getting acquainted with the range of products presented by the exhibitors, their output capacities, sales and export volumes, as well as with their development programs, the source said
The opportunities offered by agricultural machinery, intensive gardens and drip irrigation systems were presented to the Prime Minister at the outdoor section of ArmProdExpo. Karen Karapetyan asked about the work done with individual farms, highlighting the need for continued steps to train the local farmers. The Head of Government noted with satisfaction that this year ArmProdExpo presents itself as a qualitatively new exhibition, with its own business logic and a record of specific results.
During the tour, Prime Minister Karapetyan welcomed the activities of agricultural companies, noting that the Government is prepared to support their development programs, if necessary.
It is  noted that the aim of ArmProdExpo specialized exhibition is to present the possibilities of the agricultural commodities and raw materials processing industry, promote business contacts and boost exports. This year’s edition is attended by 110 organizations engaged in the processing of agricultural products, servicing the agrarian sector and providing different services.