Հայաստանում պղնձի, մոլիբդենի,  պողպատյա խողովակների արտադրությունն աճել է
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2017 թվականի հունվար-օգոստոս  ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 280.1
հազար տոննա պղնձի խտանյութ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 8.8%-ով։
ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն, ցինկի խտանյութի արտադրության ծավալներն այս տարվա հունվար-օգոստոսին  աճել են 21.6%-ով և կազմել 6 341.0  տոննա,  մոլիբդենի խտանյութի արտադրությունը՝  5.8%-ով (7 453.0 տոննա), ֆեռոմոլիբդենինը՝  15.2%-ով (4 487.0 տոննա):
Հունվար-օգոստոսին  ալյումինե  փայլաթիթեղի արտադրության ծավալները  2016 թ-ի նույն ժամանակահատվածի  համեմատ աճել են 9.5%-ով՝ կազմելով 21 831.0  տոննա, իսկ ալյումինե գլանվածքինի արտադրությունն ավելացել է  149.3 անգամ՝ կազմելով 448 տոննա:
Ըստ ԱՎԾ-ի՝  այս տարվա հունվարին 55%-ով աճել է նաև պողպատյա խողովակների արտադրությունը և կազմել 6 727.0 տոննա:
Նշենք նաև, որ այս տարվա ութ ամիսներին 2.7 տոկոսով նվազել է կոնվերտորային պղնձի արտադրության ծավալը և կազմել 7 855.0  տոննա։

According to data provided by the National Statistics Service of Armenia, 280.1 thousand tons of copper concentrate have been produced in Armenia in January-August of 2017, exceeding the results of the previous year by 8.8%.
For the indicated period, increase has been reported in production levels of zinc by 21.6%, amounting to 6 341.0 tones and molybdenum concentrates by 5.8%, comprising 7 453.0 tones.
Compared with data of 2016, production levels of ferromolybdenum have increased by 9.5%, comprising 21 831.0 tones.
According to NSS, 55% increase has been recorded also in the production volumes of steel pipes during January – August 2017, reaching 6 727.0 tones, while aluminum foil production increased by 149.3 times, totaling about 448 tones.