Մամ, ես ամեն ինչի տակից դուրս կգամ, ես շուտ հանձնվողներից չեմ. Տանկիստ Տիգրան Աբգարյանի ծննդյան օրն է
12:05 14/10/2017
Այսօր ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ջրականում (Ջաբրայիլ) զոհված զինծառայող, 321-րդ տանկի անմահ հերոս, գյումրեցի Տիգրան Աբգարյանի ծննդյան օրն է: Տիգրանը կդառնար 21 տարեկան:
«Կյանքով լեցուն, հումորով, տունն ուրախություն բերող»,- այսպես է որդուն բնութագրում հերոսի մայրը՝  Գոհար Աբգարյանը:
Մոր խոսքերով՝  Տիգրանը միշտ ցանկանում էր հաղթող լինել: Մանկուց աչքի է ընկել դրական կողմերով,  ծառայության ժամանակ էլ՝  քաջությամբ և մարտունակությամբ։ ԼՂՀ տանկային բիաթլոնի մրցույթում էլ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը։ Տիգրանը փոքր հասակից սիրել է մեքենա վարել: Տարիների ընթացքում հմտացել է, երազել ամենագնաց ունենալու մասին: Սպասում էր բանակից վերադառնալ, աշխատել ու երազանքի ավտոմեքենան գներ:
Մայրն ամեն օր հիշում է որդու  հետ կապված ամեն մի դրվագ, հիշում՝ ինչպես էր որդին իրեն ամուր-ամուր գրկում. մինչ հիմա էլ մայրն այդ ձեռքերի ուժը զգում է. «Դեկտեմբերի 12-ին չորս օրով տուն եկավ, անակնկալ էր արել: Այդ ժամանակ էլ ամուր գրկեց ու լացեց, երևի զգաց, որ վերջին անգամ էր ….»,- Հանրային հեռուստաընկերության տվածը հարցազրույցում պատմել է տիկին Գոհարը:
Նրա խոսքերով՝ ամեն օր նայում է որդու նկարներին ու հետը խոսում. «Միշտ ասում էր՝ մամ, ես ամեն ինչի տակից դուրս կգամ, դու լավ գիտես, որ ես շուտ հանձնվողներից չեմ: Իր այդ խոսքերը ինձ հույս կտան, որ կվերադառնա»:
Այսօր բոլորն են հիշում 321-րդ տանկի անմահ հերոսներին: Ապրիլի ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ տանկի անձնակազմը՝ Բենիամին Եղոյանը, Տիգրան Աբգարյանը և Վլադիմիր Ալիխանյանը, երկու օր շարունակ հերոսաբար պայքարել են հակառակորդի դեմ: Հակառակորդի կողմից գրավված 9-րդ ՊՇ-ի N112 մարտական դիրքը տանկով հակագրոհելու ժամանակ, արհամարհելով հակառակորդի կողմից տարբեր ուղղություններով վարվող ինտենսիվ հրետանային կրակը, տանկիստները դուրս են եկել կրակային բնագծից, առաջ շարժվել դեպի գրոհող թշնամին, հընթացս կրակով  խոցել հակառակորդի 1 տանկ և բազմաթիվ գրոհայինների: Խոցվել են հակառակորդի կողմից ու զոհվել:
Կապավոր Ալբերտ Հովհաննիսյանը շատ լավ է հիշում այդ օրը:  Panorama.am-ի հետ զրույցում  պատմել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ երեք տանկիստների սխրանքի մասին: Ալբերտի խոսքերով՝  Բենիամին Եղոյանի՝ Մոնթեի «դուխը» մյուսներին էր փոխանցվել. «Մոնթեն անընդհատ ուզում  էր առաջ գնալ ու երբ հրաման ստացավ, անմիջապես գործի անցավ: Ադրբեջանական մեկ տանկ ու մարտական մեքենա խոցելուց հետո դիրքից իջան, այնքան մեծ էր ոգևորությունը, որ ուրախությունից գոռում էր՝ ասելով, թե էսպես մի երկու տանկ էլ խփեմ, ազգիս պարտքը կփակեմ: Հաջորդը օրը Մոնթեն իր տանկով նորից  բարձրացավ այդ դիրքը, սկզբում նշան բռնեց, որ կրակի, բայց չկրակեց: Հակառակորդն այդ դիրքում իր դրոշն էր դրել, տանկիստներն առաջ գնացին, տանկով բարձրացան  դրոշի վրա, հողին հավասարացրեցին ու հետ եկան: Երբ հարցրեցինք, թե ինչի չխփեցիր, պատասխանեց՝ դիրքին մոտիկ խաչ կար, վախեցա խաչին կկպնեմ: Հաջորդ առավոտյան Մոնթեն նորից իր անձնակազմի հետ առաջ է գնում: Իմ ընկերները հետ չեկան…Նրանց տանկի  խոցվելուց հետո աննկարագրելի ցավ էի ապրում, կորցրել էինք՝ Մոնթեին, Տիկոյին ու Դիլոյին՝ Վլադիմիրին: Պատերազմը դաժան բան է»:
Նրանց զոհվելուց օրեր անց՝ ապրիլի 10-ին, Գյումրու ծննդատանը 2 կիլոգրամ 900 գրամ քաշով ծնված տղային՝ ի պատիվ գյումրեցի հերոսի՝ տանկիստ Տիգրան Աբգարյանի, անվանեցին Տիգրան:
Տիգրանը զոհվեց հայրենիքի  համար, որ բազում այլ Տիգրաններ ծնվեն ու ապրեն խաղաղ ու ապահով երկրում:
Նշենք, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար Արցախում հերոսաբար զոհված զինծառայողներից 7-ը Գյումրիից են՝ Վլադիմիր Մելքոնյան, Մերուժան Ստեփանյան, Ալեքսան Առաքելյան, Վիկտոր Յուզիխովիչ, Հրաչ Գալստյան, Գևորգ Վարդանյան, Տիգրան Աբգարյան:
Լուսանկարները՝ Տիգրան Աբգարյանի եղբոր ֆեյսբուքյան էջից:

October 14 marks the birthday anniversary of Armenian soldier, tanker Tigran Abgaryan heroically fallen during the four-day April war in 2016. He would turn 21 today.
The hero’s mother, Mrs. Gohar Abgaryan describes him as a lively and joyous person. According to her, Tigran wanted to be a winner since childhood. During his military service, he stood out with his bravery and combat readiness, claiming the second place at the tank biathlon competition of the Karabakh Armed Forces.
Mrs. Gohar cherishes each episode involving her son, recalling the numerous times when Tigran embraced her tightly. “On 12 December, he surprised us coming come to stay for four days. At the time as well he hugged me firmly and cried, perhaps he felt it was the last time…,” the mother recalls.
In her words, she looks at his son’s photo every day and talks to him. “Mom, I will handle everything, you know it well, I don't give up easily. Those words make me hopeful that he will return.”
Everyone remembers today the living heroes of the tank No. 321. During the four-day April war in 2016, the tank crew featuring Benyamin Yeghoyan, Tigran Abgaryan and Vladimir Alikhanyan heroically repelled the attacks of the Azerbaijani forces for two days in Jebrail (Jrakan) in Nagorno-Karabakh (Artsakh). During a tank attack aimed at retaking a military post captured by the enemy, the tankers crossed the fire bumper under heavy fire in multiple directions, moved toeards the attacking enemy, destroying one tank and significant manpower. The soldiers fell when their tank was hit by the adversary.
Earlier, Albert Hovhannisyan, a participant of the April war, told Panorama.am about the heroic act of the three soldiers, recalling every detail. According to him, Benyamin Yeghoyan’s (known as Monte) spirit griped all the other soldiers.
“Monte constantly wanted to go ahead. On receiving the order, he took prompt actions. After destroying an Azerbaijani tank and a military vehicle, they came back from the frontline. He was so excited. The next day Monte again went back to the same [military] post. At first, he intended to fire, but then changed his mind. The adversary had installed its flag in that position. The tankers drove forward, levelled the flag to the ground and came back. When asked why he did not fire, he replied that there was a cross-tone near that position and he feared to damage it,” he recalled.
He remembers that the next morning Monte, together with his fellow soldiers, moved forward again. “My friends did not come back. I felt an unspeakable pain after learning that their tank was destroyed. War is a cruel thing,” Albert said.
To note, seven of the Armenian soldiers heroically fallen during the April war were from Armenia’s Gyumri city – Vladimir Melkonyan, Meruzhan Stepanyan, Aleksan Arakelyan, Victor Yuzikhovich, Hrach Galstyan, Gevorg Vardanyan and Tigran Abgaryan.
To remind, the Azerbaijani armed forces unleashed a large-scale offensive along the Artsakh-Azerbaijan line of contact at the night of April 1 to April 2. The defense installations of the Nagorno-Karabakh Defense Army and civilian settlements came under heavy bombardment by artillery, tanks, armored vehicles, multiple rocket launchers, and air force along the Line of Contact and deep inside the territory of Nagorno-Karabakh.Azerbaijani Armed Forces, in the course of their recent large-scale military offensive, intentionally targeted civilian infrastructures and civilian population, including children and the elderly. The Azerbaijani military beheaded three Armenian servicemen in ISIL style.Those barbaric acts go beyond elementary norms of civilized world, constituting violations of core international conventions.