Մամ, ես ամեն ինչի տակից դուրս կգամ, ես շուտ հանձնվողներից չեմ. Տանկիստ Տիգրան Աբգարյանի ծննդյան օրն է
12:05 14/10/2017
Այսօր ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ջրականում (Ջաբրայիլ) զոհված զինծառայող, 321-րդ տանկի անմահ հերոս, գյումրեցի Տիգրան Աբգարյանի ծննդյան օրն է: Տիգրանը կդառնար 21 տարեկան:
«Կյանքով լեցուն, հումորով, տունն ուրախություն բերող»,- այսպես է որդուն բնութագրում հերոսի մայրը՝  Գոհար Աբգարյանը:
Մոր խոսքերով՝  Տիգրանը միշտ ցանկանում էր հաղթող լինել: Մանկուց աչքի է ընկել դրական կողմերով,  ծառայության ժամանակ էլ՝  քաջությամբ և մարտունակությամբ։ ԼՂՀ տանկային բիաթլոնի մրցույթում էլ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը։ Տիգրանը փոքր հասակից սիրել է մեքենա վարել: Տարիների ընթացքում հմտացել է, երազել ամենագնաց ունենալու մասին: Սպասում էր բանակից վերադառնալ, աշխատել ու երազանքի ավտոմեքենան գներ:
Մայրն ամեն օր հիշում է որդու  հետ կապված ամեն մի դրվագ, հիշում՝ ինչպես էր որդին իրեն ամուր-ամուր գրկում. մինչ հիմա էլ մայրն այդ ձեռքերի ուժը զգում է. «Դեկտեմբերի 12-ին չորս օրով տուն եկավ, անակնկալ էր արել: Այդ ժամանակ էլ ամուր գրկեց ու լացեց, երևի զգաց, որ վերջին անգամ էր ….»,- Հանրային հեռուստաընկերության տվածը հարցազրույցում պատմել է տիկին Գոհարը:
Նրա խոսքերով՝ ամեն օր նայում է որդու նկարներին ու հետը խոսում. «Միշտ ասում էր՝ մամ, ես ամեն ինչի տակից դուրս կգամ, դու լավ գիտես, որ ես շուտ հանձնվողներից չեմ: Իր այդ խոսքերը ինձ հույս կտան, որ կվերադառնա»:
Այսօր բոլորն են հիշում 321-րդ տանկի անմահ հերոսներին: Ապրիլի ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ տանկի անձնակազմը՝ Բենիամին Եղոյանը, Տիգրան Աբգարյանը և Վլադիմիր Ալիխանյանը, երկու օր շարունակ հերոսաբար պայքարել են հակառակորդի դեմ: Հակառակորդի կողմից գրավված 9-րդ ՊՇ-ի N112 մարտական դիրքը տանկով հակագրոհելու ժամանակ, արհամարհելով հակառակորդի կողմից տարբեր ուղղություններով վարվող ինտենսիվ հրետանային կրակը, տանկիստները դուրս են եկել կրակային բնագծից, առաջ շարժվել դեպի գրոհող թշնամին, հընթացս կրակով  խոցել հակառակորդի 1 տանկ և բազմաթիվ գրոհայինների: Խոցվել են հակառակորդի կողմից ու զոհվել:
Կապավոր Ալբերտ Հովհաննիսյանը շատ լավ է հիշում այդ օրը:  Panorama.am-ի հետ զրույցում  պատմել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ երեք տանկիստների սխրանքի մասին: Ալբերտի խոսքերով՝  Բենիամին Եղոյանի՝ Մոնթեի «դուխը» մյուսներին էր փոխանցվել. «Մոնթեն անընդհատ ուզում  էր առաջ գնալ ու երբ հրաման ստացավ, անմիջապես գործի անցավ: Ադրբեջանական մեկ տանկ ու մարտական մեքենա խոցելուց հետո դիրքից իջան, այնքան մեծ էր ոգևորությունը, որ ուրախությունից գոռում էր՝ ասելով, թե էսպես մի երկու տանկ էլ խփեմ, ազգիս պարտքը կփակեմ: Հաջորդը օրը Մոնթեն իր տանկով նորից  բարձրացավ այդ դիրքը, սկզբում նշան բռնեց, որ կրակի, բայց չկրակեց: Հակառակորդն այդ դիրքում իր դրոշն էր դրել, տանկիստներն առաջ գնացին, տանկով բարձրացան  դրոշի վրա, հողին հավասարացրեցին ու հետ եկան: Երբ հարցրեցինք, թե ինչի չխփեցիր, պատասխանեց՝ դիրքին մոտիկ խաչ կար, վախեցա խաչին կկպնեմ: Հաջորդ առավոտյան Մոնթեն նորից իր անձնակազմի հետ առաջ է գնում: Իմ ընկերները հետ չեկան…Նրանց տանկի  խոցվելուց հետո աննկարագրելի ցավ էի ապրում, կորցրել էինք՝ Մոնթեին, Տիկոյին ու Դիլոյին՝ Վլադիմիրին: Պատերազմը դաժան բան է»:
Նրանց զոհվելուց օրեր անց՝ ապրիլի 10-ին, Գյումրու ծննդատանը 2 կիլոգրամ 900 գրամ քաշով ծնված տղային՝ ի պատիվ գյումրեցի հերոսի՝ տանկիստ Տիգրան Աբգարյանի, անվանեցին Տիգրան:
Տիգրանը զոհվեց հայրենիքի  համար, որ բազում այլ Տիգրաններ ծնվեն ու ապրեն խաղաղ ու ապահով երկրում:
Նշենք, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար Արցախում հերոսաբար զոհված զինծառայողներից 7-ը Գյումրիից են՝ Վլադիմիր Մելքոնյան, Մերուժան Ստեփանյան, Ալեքսան Առաքելյան, Վիկտոր Յուզիխովիչ, Հրաչ Գալստյան, Գևորգ Վարդանյան, Տիգրան Աբգարյան:
Լուսանկարները՝ Տիգրան Աբգարյանի եղբոր ֆեյսբուքյան էջից:

«Мам, я не из тех, кто легко сдается»: погибшему в Апрельской войне танкисту Тиграну Абгаряну сегодня исполнился бы 21 год
13:14 14/10/2017
Героически погибшему в Джракане (Джабраиле) в ходе Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта армянскому военнослужащему, члену экипажа танка 321, гюмрийцу Тиграну Абгаряну сегодня, 14 октября, исполнился бы 21 год.
«Жизнерадостный, с юмором, наполняющий дом радостью», – вспоминает Тиграна Абгаряна мать – Гоар Абгарян.
По словам матери, Т. Абгарян всегда стремился выходить победителем. С детства выделялся положительными качествами, а во время службы в армии – храбростью и высокой боеспособностью. На соревнованиях по танковому биатлону в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) занял второе место. Тигран Абгарян любил машины с детства, мечтал о внедорожнике. Хотел при возвращении из армии осуществить эту мечту.
По словам матери Тиграна Абгаряна, каждый день, пересматривая фотографии сына, она мысленно разговаривает с ним. «Он всегда говорил: „Мам, я справлюсь с любой ситуацией, ты же сама прекрасно знаешь, что я не из тех, кто легко сдается”», – рассказывает Г.Абгарян.
Бессмертных героев – членов экипажа танка 321 – помнят все. Во время Апрельской войны члены экипажа танка – Бениамин (Монте) Егоян, Тигран Абгарян и Владимир Алиханян – 2 дня героически сражались с противником. При контратаке на занятую ВС Азербайджана 9-ю боевую позицию, несмотря на интенсивный артиллерийский огонь противника, танкисты вышли с огневого рубежа, двинулись вперед, поразив 1 танк и многочисленных штурмовиков противника, но сами погибли в ходе боевых действий. Танкисты посмертно награждены орденом «Боевой крест» первой степени Республики Армения.
Связной Альберт Ованнисян хорошо помнит этот день.  В беседе с корреспондентом Panorama.am он рассказал о подвиге трех танкистов в ходе Апрельской войны: «Бениамин (Монте) Егоян все время стремился вперед, когда получил приказ, немедленно приступил к делу. После уничтожения 1 танка и 1 БМП противника они спустились с позиции. Воодушевление было большим».
На следующий день экипаж танка вновь поднялся на эту позицию. «Мои товарищи не вернулись с поля боя… боль после уничтожения их танка была неописуемой, мы потеряли Монте, Тиграна и Владимира. Война – очень жестокая вещь», – отмечает Альберт Ованнисян.
Через несколько дней после гибели танкистов – 10 апреля  – родившегося в роддоме Гюмри мальчика назвали Тиграном – в честь танкиста Тиграна Абгаряна.
Тигран пал во имя Родины, чтобы многочисленные другие Тиграны рождались и росли в мирной и безопасной стране.
Отметим, что среди героически павших в ходе Апрельской войны военнослужащих 7 были из Гюмри: Владимир Мелконян, Меружан Степанян, Алексан Аракелян, Виктор Юзихович, Грач Галстян, Геворк Варданян, Тигран Абгарян.