ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ հետաքրքիր ինտրիգ է հասունանում: Լրացել է ՍԴ անդամ Կիմ Բալայանի պաշտոնավարման ժամկետը, և շուտով նա վայր կդնի լիազորությունները: Մինչ այդ, սակայն, օրենսդրության համաձայն՝ նա կարող է ևս վեց ամիս՝ մինչև 2018թ. ապրիլի 15-ը, պաշտոնավարել, քանի որ ՍԴ վարույթում երկու գործերով զեկուցող է: Ու ողջ ինտրիգն այն է, թե որքա՞ն կտևի այդ գործերի քննությունը՝ վեց ամի՞ս, թե՞ ավելի քիչ. գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Սա կարևոր է, քանի որ 2018թ. ապրիլից ուժի մեջ կմտնի նոր Սահմանադրությունն, ու այդ ժամանակ նշանակված ՍԴ անդամը հնարավորություն կունենա պաշտոնավարել մինչև 70 տարին լրանալը, մինչդեռ գործող Սահմանադրության օրոք նշանակված ՍԴ անդամը 65 տարեկան դառնալուց հետո ստիպված է վայր դնել լիազորությունները: Նշենք, որ ՍԴ անդամի հավանական թեկնածու է համարվում ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հրայր Թովմասյանը, և հիմա նրա «ճակատագիրը» Սերժ Սարգսյանի ձեռքերում է, քանի որ քաղաքական որոշմամբ կարելի է ՍԴ-ին ստիպել արագացնել կամ ձգձգել Կ. Բալայանի վարույթում գտնվող գործերի քննությունը»,-հավելել է թերթը:

Газета «Жоховурд» пишет, что вокруг Конституционного суда Армении назревает интересная интрига. Истек срок пребывания в должности члена КС Кима Балаяна и вкоре он сложит свои полномочия.
Однако согласно законодательству, до этого он может еще 6 месяцев – до 15 апреля 2018 года – оставаться в должности, поскольку является докладчиком по двум делам, находящимся в производстве КС. И вся интрига в том, как долго продлится расследование этих дел, 6 месяцев или меньше?
«Это важно, поскольку с апреля 2018 года в силу вступит новая Конституция, и назначенный тогда член Конституционного суда получит возможность остаться на этой должности до 70 лет, в то время как назначенный при действующей Конституции член КС вынужден сложить полномочия после исполнения 65 лет. Отметим, что возможным кандидатом на должность судьи КС считается депутат от фракции Республиканской партии Армении Грайр Товмасян и сейчас его "судьба" в руках Сержа Саргсяна, поскольку политическим решением можно заставить ускорить или затянуть рассмотрение дел, находящихся в ведении Кима Балаяна», - пишет газета.