Լևոն Հայրապետյանը կանգնած է եղել Արցախի Հանրապետության կայացման ակունքներում. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 18-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Լևոն Հայրապետյանի ընտանիքին:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության ներկայացրած հեռագրում ասված է.
«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք անվանի հայ գործարար, մեծ հայրենասեր ու բարերար, մեր ժողովրդի նվիրյալ զավակ Լևոն Գուրգենի Հայրապետյանի մահվան մասին:
Լևոն Հայրապետյանը կանգնած է եղել Արցախի Հանրապետության կայացման ակունքներում, արել է հնարավորը հայրենի երկրի շենացման ու բարգավաճման, հարազատ ժողովրդի կենսապայմանների բարելավման ու կենսամակարդակի բարձրացման ուղղությամբ: Նրա աջակցությամբ Արցախում կյանքի են կոչվել բազմաթիվ խոշոր ծրագրեր տնտեսության տարբեր ճյուղերում, վերակառուցվել է Գանձասարի վանական համալիրը:
Պետությունը բարձր է գնահատել Լևոն Հայրապետյանի ավանդն Արցախի զարգացման գործում: Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար նա պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով և «Երախտագիտություն» մեդալով:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, հայրենակիցներին ու ընկերներին, բոլորին մաղթում եմ համբերություն և ոգու կորով:

Artsakh president offers condolences on demise of philanthropist Levon Hayrapetyan
President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic Bako Sahakyan on Wednesday sent a condolence letter to Levon Hayrapetyan’s family, the Artsakh President’s Office reported in a press release.
“We have learnt with deep sorrow in Artsakh about the death of prominent Armenian entrepreneur, great patriot and philanthropist, devoted son of our people Levon Hayrapetyan.
Levon Hayrapetyan stood at the forefront of the Artsakh Republic’s formation, spared no effort to improve his homeland and make it prosperous, to create better living conditions for his native people and raise their living standards. With his assistance numerous large projects in diverse economic sectors were implemented in Artsakh, Gandzasar monastic complex was renovated.
Levon Hayrapetyan’s contribution to the development of Artsakh was highly appreciated by the state. For services rendered to the Homeland Levon Hayrapetyan was awarded the order “Mesrop Mashtots” and the “Gratitude” medal.
On behalf of the Artsakh people, authorities and myself I express my deep condolences and sympathies to the family and relatives, compatriots and friends of the deceased and wish them patience and fortitude.