2017թ-ին կիրականացվի մոտ 493 մլն դոլարի ներդրում և կստեղծվի մոտ 7300 նոր աշխատատեղ. Կարայան
2017թ. առաջին կիսամյակում տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների ստացումների (ներհոսքի) ծավալը կազմել է շուրջ 1.024 մլն ԱՄՆ-ի դոլար, այդ թվում՝ ուղղակի ներդրումները՝ շուրջ 328 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը 2016 թվականի նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ավելացել է՝ համապատասխանաբար 36.6 և 26.3%-ով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Նրա խոսքերով՝ մասնավոր հատվածից, ճյուղային նախարարություններից և ՀՀ վարչապետի մարզեր կատարած այցերի արդյունքում հավաքագրվել է 200-ից ավելի քննարկման ենթակա ներդրումային ծրագրեր, որոնցից մոտ 110-ը՝ մարզերում: Շուրջ 40 ծրագրեր, որոնք օտարերկրյա ներդրում են պահանջում, թարգմանվել և ներկայացվել են արտերկրներում:
Ըստ Սուրեն Կարայանի՝ ՀՀ վարչա¬պետի մոտ քննարկվել են 108 ծրագրեր և «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի կողմից 14 ներդրումային ծրագրերի համար հաստատվել է 385 մլն դրամ և տրամադրվել 377 մլն դրամի ֆինանսավորում:
Միաժամանակ նախարարության կողմից ներկայացվել են մոտ 70 ներդրումային ծրագրեր, որոնք ներկայումս իրականաց¬ման տարբեր փուլերում են: Ծրագրերի իրականացման արդյունքում 2017թ. կիրականացվի մոտ 493 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում և կստեղծվի մոտ 7300 նոր աշխատատեղ: «Այս տարվա ութ ամիսների արդյունքներով իրականացվել է շուրջ 250 միլիոն դոլարի ներդրում, դրանից շուրջ 70 միլիոն դոլարը՝ Երևանում, ստեղծվել են 3200 նոր աշխատատեղեր, այդ թվում շուրջ 800-ը՝ Երևանում»,- ասաց նախարարը:

In the first half of 2017, the volumes of the foreign investments inflow in the real sector of the economy amounted to around US $1.024 million, the direct investments comprised over US $328 million, indicating a 36.6% and 26.3% increase respectively against the same period of 2016, an Armenian minister told a news conference on Wednesday.
According to Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan, more than 200 investment programs subject to discussions have been collected from the private sector, branch ministries and as a result of the prime minister’s regional visits. Some 40 programs, which require foreign investments, have been translated and presented abroad.
The prime minister hosted discussions on 108 programs, with 377 million AMD allocated by the “SME investments” UCO CJSC for 14 investment programs.
Meantime the ministry has presented 70 investment programs, which are currently at various stages of implementation. Based on the implementation of the programs, investments worth around US $493 million will be made in 2017 and nearly 7300 new jobs will be created.
“The monitoring of the eight months of the current year shows nearly US $250 million worth investments have been made, 3200 new jobs have been created, over 800 of which – in Yerevan,” the minister detailed.